Месца выхаду: Warszawa
Дата выхаду: 2011
Рэдактар: Michałowski Roman
Выдавец: Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk
Выдавецтва/ друкарня: Semper
Памеры: 170 s., 23 cm
ISSN: 0023-5903
Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)
Інвэнтарныя нумары: BTH — [1335.]
Czasopismo Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, wydawane we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym, a publikowane obecnie przez Wydawnictwo Naukowe Semper. Jest najstarszym polskim czasopismem historycznym, założonym przez Xawerego Liskego w 1887 r. Dotychczas ukazało się 118 roczników pisma. W „Kwartalniku Historycznym” publikowane są artykuły poświęcone dziejom Polski i dziejom powszechnym od średniowiecza do czasów najnowszych oraz artykuły recenzyjne i recenzje na temat książek naukowych z tego zakresu chronologicznego. „Kwartalnik Historyczny” to czasopismo recenzowane (zob. pliki poniżej: opis procedury i formularz recenzyjny). Znajduje się na liście humanistycznych czasopism punktowanych, prowadzonej przez European Science Foundation (tzw. European Reference Index for Humanities, ERIH) i uznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej.
Каталёг: BTH
Пэрыёдыка: Kwartalnik Historyczny
Зьмест
A. Szmyt, Gimnazjum i Liceum Wołyńskie w Krzemieńcu w systemie oświaty Wileńskiego Okręgu Naukowego w latach 1805–1833 — Leszek Zasztowt
D. Ostapowicz, Boreml 1831 — Maciej Trąbski
Daniel Ernst Jablonski. Religion, Wissenschaft und Politik um 1700, wyd. J. Bahlcke, W. Korthaase — Maciej Ptaszyński
E. Krasucki, Międzynarodowy komunista. Jerzy Borejsza, biografia polityczna — Konrad Rokicki
E. Orman, Tahańcza Poniatowskich. Z dziejów szlachty na Ukrainie w XIX wieku — Tadeusz Epsztein
Jadwiga Krzyżaniakowa (2 IX 1930–24 VII 2010) — Józef Dobosz
K. Kosiński, Historia pijaństwa w czasach PRL. Polityka — obyczaje — szara strefa — patologie — Joanna Grey
Ł. Sommer, Mowa ojców potrzebna od zaraz. Fińskie spory o język narodowy w pierwszej połowie XIX wieku — Krystyna Szelągowska
W. K. Roman, Za Polskę do celi śmierci. Śledztwo i proces Nikodema Sulika — Tadeusz Kondracki
Bojcov M. A., Veličie i smirenie — Marian Dygo
Burdowicz–Nowicki Jacek, List do Redakcji
Izdebski Adam, Siły rynku i potęga symboli: marmur, jedwab i mechanizmy gospodarki bizantyjskiej od V do XII w.
Jastrząb Łukasz, Udział Milicji Obywatelskiej w Poznańskim Czerwcu 1956 r.
Jusupović Monika, Odpowiedź na replikę
Opaliński Edward, Sejm czasów Zygmunta III. Na marginesie pracy Izabeli Lewandowskiej–Malec, Sejm walny koronny Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jego dorobek ustawodawczy (1587–1632)
Ryżewski Grzegorz, W odpowiedzi Monice Jusupović
Szwaciński Tomasz, Protekcja rosyjska udzielana przedstawicielom szlachty litewskiej u progu wojny siedmioletniej. Postawienie problemu
Wisner Henryk, Szlachta Wielkiego Księstwa Litewskiego wobec unii. Schyłek wieku XVI — lata dwudzieste XVII
Wolsza Tadeusz, Polskie Siły Zbrojne po drugiej wojnie światowej. Międzynarodowa dyskusja w sprawie ich roli i przyszłości w świetle ustaleń Mieczysława Nurka w pracy Gorycz zwycięstwa
Dorota Żołądź-Strzelczyk, „A cacek też dużo było”. Zabawki dziecięce na ziemiach polskich w średniowieczu i w epoce nowożytnej Wojciech Dutka, Duchowieństwo rzymskokatolickie i katolicyzm płaszczyznami sporu o powstanie styczniowe w polskiej historiografii w latach 1863-1918 Artur Mękarski, Między mitem a polityczną racjonalnością. Myśl historyczna Pawła Jasienicy i jej recepcja w dobie Polski Ludowej PRZEGLĄDY — POLEMIKI — PROPOZYCJE E... Болей »
Witold Brzeziński, Uwagi o nazewnictwie i identyfikacji kobiet w późnośredniowiecznej Polsce (na przykładzie szlachty wielkopolskiej) Tomasz Szwaciński, Rosja a Piotr i Jan Sapiehowie w dobie kryzysu ostrogskiego (1754–1758) Paweł Duber, Konflikty w kierownictwie obozu sanacyjnego po powrocie Józefa Piłsudskiego z Madery w 1931 r. PRZEGLĄDY ― POLEMIKI ― PROPOZYCJE Izabela Lewandowska-Malec, Refleksje po lekturze art... Болей »
Czasopismo Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, wydawane we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym, a publikowane obecnie przez Wydawnictwo Naukowe Semper. Jest najstarszym polskim czasopismem historycznym, założonym przez Xawerego Liskego w 1887 r. Dotychczas ukazało się 118 roczników pisma. W „Kwartalniku Historycznym” publikowane są artykuły poświęcone dziejom Polski i dziejom powszechnym od średniowiecza do czasów... Болей »
Â. Gricak, Prorok u svoïj vìtčiznì. Franko ta jogo spìl ́nota (1856–1886) Andriy Zayarnyuk, Historia lokalna i narracja narodowa. Zmiana obrządku mieszkańców wsi Niedzielna w 1908 r. Andrzej Nowak, Henryk Wereszycki — historyk Galicji Łukasz Adamski, , Naukowo–polityczna działalność Mychajła Hruszewskiego a konflikty narodowościowe na Uniwersytecie Lwowskim M. Śliż, Galicyjscy Żydzi na drodze do równouprawnienia 1848... Болей »
Bibliografia zawartości „Kwartalnika Historycznego”za lata 1887-2004 Zestawiła i opracowała Agnieszka Mitura-Karwowska Bibliografia opublikowana na łamach „Kwartalnika Historycznego” w 2007 roku jako numery 1 i 2 tego periodyku. Teraz dostępna również poza kręgiem prenumeratorów. Болей »
Augustyniak Urszula, Wzajemne pretensje szlachty i duchowieństwa katolickiego w związku z "compositio inter status" w latach trzydziestych XVII w. Cieśla Maria, Wydawnictwa źródłowe do historii Żydów w dawnej Rzeczypospolitej Kizik Edmund, Koszty królewskich pobytów w Gdańsku w XVII w. Rekonesans badawczy Kołodziejczyk Dariusz, Na europejskiej szachownicy geopolitycznej XVI w. Nowa książka Andrzeja Dziubińskiego, Stosunki... Болей »