Том: Tom 1, część 2
Месца выхаду: Białystok
Дата выхаду: 1998
Рэдактар: Iwaniuk Sławomir
Рэдакцыйная калегія: Korekta ŁubaWitalis; Opracowanie techniczne Maksymiuk Aleksander;
Выдавец: Białoruskie Towarzystwo Historyczne
ISBN: 83-909009-5-5
Катэгорыя: Гісторыя; Палітыка; Правы чалавека; Грамадзтва
Copyright © 1998 by Białoruskie Towarzystwo Historyczne
Кнігазбор: KAMUNIKAT — гэты сайт (электронны варыянт); BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)
Інвэнтарныя нумары: BTH — [9], [322]
Дадатковая даведка: Książka została wydana przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Sztuki; Na okładce: Koło ZWM w Bielsku Podlaskim na tle siedziby Powiatowego Zarządu, lipiec 1946 r. Fot. ze zbiorów APwB; Нумарацыя старонак у файлах PDF можа не адпавядаць нумарыцыі старонак у друкаванай вэрсіі. Выданьне публікуецца тут за ласкавай згодай Беларускага Гістарычнага Таварыства
Publikacja, którą oddajemy czytelnikowi, jest kontynuacją części pierwszej, która ukazała się pod takim samym tytułem w 1996 r. Niniejsza, druga część zawiera źródła historyczne wytworzone w różnych instytucjach działających na Białostocczyźnie w okresie od stycznia do grudnia 1946 r. W ciągu tego czasu zaszły wydarzenia wyraźnie warunkujące dalsze dzieje ludności białoruskiej w Polsce. Nastąpiło także określenie na następne dziesięciolecia stosunków polsko-białoruskich, które zaczęły funkcjonować na dwu równoległych płaszczyznach: oficjalnej — związanej z polityką nowych władz, na co przeważający wpływ miała komunistyczna ideologia oraz nieoficjalnej — ograniczonej do sfery prywatności. Ta druga płaszczyzna była bardziej naturalna, ponieważ wynikała z istniejącej rzeczywistości. Przy czym, w przypadku białoruskiej społeczności, związane to było z przykrymi doświadczeniami dyskryminacji w okresie przedwojennym oraz strachem spowodowanym terrorem polskiego podziemia w latach powojennych. Natomiast w tym czasie po stronie polskiej zaczęła nawarstwiać się skrywana, gdyż tłumiona przez komunistyczne władze, niechęć do białoruskich współmieszkańców, których obarczano winą za represje czynione przez te władze. Dlatego narodowościowe konfrontacje szczególnie uzewnętrzniły się po upadku w 1989 r. totalitarnego systemu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. I jak okazało się, w stosunkach polsko-białoruskich zabrakło elementarnej zasady partnerstwa — równości podmiotów narodowych, co jest podstawą ustroju demokratycznego.
Выдаўцы і выдавецтвы: Беларускае Гістарычнае Таварыства
Каталёг: Kamunikat.org | BTH | Прыватны кнігазбор
Powojenne lata 1944-1956 na Białostocczyźnie były czasem budowania stalinowskiego, totalitarnego systemu władzy, dostosowanego do terytorialnych i administracyjnych peryferii nowej państwowości polskiej. Okres ten zakończył się kryzysem ustrojowo-politycznym, którego przezwyciężenie sfinalizowały dopiero wybory do Sejmu II kadencji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zorganizowane przez komunistyczne władze w styczniu 1957 r. Białorusini... Болей »