Echa Polesia, 3 (75) 2022

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

3 (75) 2022

Месца выхаду: Brześć

Дата выхаду: 2022-09

Рэдактар: Alina Jaroszewicz

Выдавец: Związek Polaków na Białorusi

Copyright © 2022 by Związek Polaków na Białorusi

Кнігазбор: KAMUNIKAT — гэты сайт (электронны варыянт)

Dwudziestolecie międzywojenne... To był czas szczęśliwego dzieciństwa naszych rodziców i młodości naszych dziadków. Szukamy śladów tych lat w architekturze i kulturze, w tradycjach i wspomnieniach, szukamy artefaktów, starych fotografii, płyt. Pragniemy dowiedzieć się jak najwięcej o życiu codziennym dwudziestolecia międzywojennego, by dostrzec ciągłości między ich losami i naszymi – jest to przeszłość całkiem nieodległa. Dziś mamy tęsknotę za tamtymi realiami i bohaterami, za muzyką i literaturą, za malowniczymi pejzażami, smakiem tamtych potraw… Może dlatego, że tę polską Atlantydę utraciliśmy na zawsze. A może także z powodu, że ten okres z jego mitologizowanym wyobrażeniem był i jest tuszowany, ledwo naszkicowany w naszej świadomości. Dziś trudno nam wyobrazić, jak mogło młode państwo polskie po wojnach, rozbiorach, powrotach milionów Rodaków do Ojczyzny, zbudować od podstaw przemysł, rolnictwo, transport, stworzyć własny skarb, walutę, administrację państwową, armię, określić ustrój i politykę zagraniczną, ułożyć stosunki z mniejszościami narodowymi na swoim terenie, a przede wszystkim połączyć w jedną całość ziemie byłych zaborów.

Каталёг: Kamunikat.org

Пэрыёдыка: Echa Polesia

Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Увесь нумар у адным файле

Варта пазнаёміцца:

pdf
Echa Polesia, 2 (78) 2023

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

2 (78) 2023

Odwiedziliśmy niedawno wioski Bartniki i Wolna w rejonie baranowickim w ramach podróży krajoznawczej «Szlakiem Filaretów i Filomatów». Podróż ta była pełna nowych informacji i odkryć. Zobaczyliśmy pozostałości siedziby rodowej Sliźniów która na początku XIX wieku odgrywała rolę centrum życia kulturalnego i społecznego dawnego województwa nowogródzkiego. Ten drewniany dom w Bartnikach cudem ocalały wśród zawirowań XIX-XXI wieku był świad... Болей »


pdf
Echa Polesia, 1 (77) 2023

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

1 (77) 2023

Często nie pamiętamy, że nasze umysły, serca i nasze dusze kształtuje także w pewien sposób ziemia, na której urodziliśmy się lub na której żyjemy. Bóg zrodził nas z ziemi i idziemy do Niego, wracamy, tylko przez ziemię, bez której nie mielibyśmy życia. Z niej to Stwórca nas ulepił, jak z gliny, i ciągle lepi, dopóki żyjemy. Polesie kształtuje dusze, życie i prace na swój właściwy sobie sposób. Zewnętrznie może tego nie widać, ale trzeb... Болей »


pdf
Echa Polesia, 4 (76) 2022

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

4 (76) 2022

Największym z polskich województw było poleskie. Przed rozbiorami liczyło około stu tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli prawie tyle, ile trzy Belgie razem wzięte. Po łacinie zwano ten obszar «Tractus Polesiensis». Na mocy traktatu ryskiego przy Polsce pozostała tak zwana mniejsza połowa, ale nazwę «województwo poleskie», nadaną całości w roku 1569 przez Zygmunta Augusta – zachowano. Po drugiej wojnie światowej «Jałta» odebrała Polsce... Болей »


pdf
Echa Polesia, 2 (74) 2022

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

2 (74) 2022

Swoją historię Pińska Flotylla Rzeczna Marynarki Wojennej liczy od kwietnia 1919 roku, kiedy to w Pińsku, pod dowództwem kapitana Giedrojcia, został uformowany oddział z czterech uzbrojonych kutrów. Już w dniu 3 lipca 1919 roku, oddział ten odbył swój pierwszy chrzest bojowy, odnosząc zwycięstwo nad bolszewikami na jeziorze Horodyskim. W dalszym ciągu formowanie i rozwój Flotylli Pińskiej odbywał się zgodnie z planami wojskowego dowód... Болей »


pdf
Echa Polesia, 1 (73) 2022

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

1 (73) 2022

Od kilku lat Narodowe Muzeum Historyczne w Mińsku organizuje wystawy z prywatnych kolekcji fotograficznych, odkrywając współczesnym odbiorcom dziedzictwo kulturowe wybitnych mistrzów fotografiki początku XX wieku Isaka Serbowa, Jana Bułhaka, Józefa Szymańczyka, Zofii Chomętowskiej, Luizy Boyd. 1 lutego w Narodowym Muzeum Historycznym odbyło się otwarcie nowej wystawy pt. Poleski Album z prywatnego archiwum pińskiego krajoznawcy i hist... Болей »


pdf
Echa Polesia, 4 (72) 2021

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

4 (72) 2021

Muzeum Napoleona Ordy otwarto w Worocewiczach w 2016 roku, z okazji zbliżającego się wówczas jubileuszu – 210-lecia urodzin artysty w 2017 roku. Wydarzenie to stało się kolejnym uwieńczonym sukcesem krokiem, zainicjowanym przez grupę entuzjastów – ziomków N. Ordy przedsięwzięciem, mającym na celu przywrócenie pamięci o nim nie tylko w stronach rodzinnych, lecz dla ogółu społeczeństwa na Białorusi. Ulica imienia Napoleona Ordy w Janowi... Болей »


pdf
Echa Polesia, 3 (71) 2021

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

3 (71) 2021

Muzeum «Prużański Pałacyk» znajduje się w unikatowym miejscu – w dworku szlacheckim, wybudowanym przez marszałka szlachty powiatu prużańskiego Walentego Szwykowskiego w połowie XIX wieku wg projektu mieszkającego wówczas w Warszawie włoskiego architekty Franciszka Marii Lanciego. Dworek przypomina włoską willę o nieregularnym kształcie, z jedno – i dwukondygnacyjnymi korpusami, licznymi tarasami i balkonami, półokrągłą werandą i dominuj... Болей »


pdf
Echa Polesia, 2 (70) 2021

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

2 (70) 2021

22 maja b.r. nuncjusz Apostolski na Białorusi abp Ante Jozić odwiedził katolicką parafię Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny w Prużanie, gdzie podczas Mszy Św. dokonał poświęcenia obrazu Matki Boskiej Opiekunki lasów. Autorem i wykonawcą tego unikatowego obrazu jestzasłużony działacz kultury na Białorusi Mikołaj Kużmicz, który m.in. jest znany z tego, że wykonał współczesną replikę cennej relikwii – utraconego podczas II WŚ Krzyż... Болей »


pdf
Echa Polesia, 1 (69) 2021

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

1 (69) 2021

Co roku w lutym redakcja kwartalnika polskiego «Echa Polesia» odwiedza ojczyste strony Tadeusza Kościuszki i dworek w Mereczowszczyźnie. To tutaj 4 lutego 1746 r. urodził się bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, generał armii USA oraz Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu 1794 r. Tadeusz Kościuszko. W Polsce za zasługi w wojnie z Rosją ( zwycięstwa pod Zielencami i Dubienką, 1792 r., w obronie Konstytucji 3 maja ... Болей »


pdf
Echa Polesia, 4 (68) 2020

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

4 (68) 2020

W roku bieżącym Brzeski Obwodowy Oddział ZS ZPB we współpracy z Fundacją «Pomoc Polakom na Wschodzie» realizował kolejną – już III Edycję projektu «Strażnicy Pamięci». Na przebieg realizacji projektu, który zakłada m.in. masowe uczestnictwo wolontariuszy – członków ZPB oraz uczniów polskich szkół społecznych brzeskiego obwodu w akcjach sprzątania cmentarzy, objazdach miejsc pamięci narodowej i in., niewątpliwie niekorzystny wpływ wywoł... Болей »