Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich


Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia powstał w 1990 r. jako jednostka budżetowa administracji publicznej. Jego utworzenie było odpowiedzią na potrzeby demokratycznej Polski w zakresie analizy procesów w Związku Sowieckim, a następnie w państwach powstałych po jego rozpadzie. Obecnie obszar zainteresowań OSW obejmuje Rosję, Europę Wschodnią i Środkową, Kaukaz i Azję Centralną, Bałkany, Niemcy, państwa bałtyckie i nordyckie, Chiny, Turcję i Izrael. Sektorowo badamy również m.in. politykę energetyczną w Unii Europejskiej, połączenia transportowe, handlowe i cyfrowe w Europie Środkowej, a także kwestie bezpieczeństwa europejskiego.

OSW stał się państwową osobą prawną na mocy ustawy z 15 lipca 2011 r. Jego główne zadania to:

- przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych;
- opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej RP informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w otoczeniu międzynarodowym Polski;
- inspirowanie, organizowanie i prowadzenie badań dotyczących państw i regionów, którymi zajmuje się OSW;
- upowszechnianie wiedzy o stanie i tendencjach zmian sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej oraz o rozwoju stosunków międzynarodowych na obszarach zainteresowań Ośrodka;
- promocja polskiej myśli analitycznej za granicą.

Podstawowa działalność OSW finansowana jest w całości ze środków publicznych na mocy corocznej decyzji Sejmu RP. Ośrodek na stałe zatrudnia ponad 40 analityków i zachowuje w swojej pracy niezależność. Jego dyrektora powołuje Prezes Rady Ministrów spośród kandydatów przedstawionych przez siedmioosobową Radę OSW.

Źródło: Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

Ośrodek Studiów Wschodnich :: Выданьні

Łoskot-Strachota Agata, Prace Ośrodka Studiów Wschodnich, 17

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich

Turcja - korytarz tranzytowy dla surowców energetycznych do UE?

17

Priorytetem polityki energetycznej Ankary jest uczynienie z terytorium Turcji ważnego korytarza tranzytu surowców energetycznych do UE. Turcja chce pełnić aktywna rolę w rozdzielaniu i sprzedawaniu transportowanych przez jej terytorium surowców. Tranzyt i sprzedaż surowców przede wszystkim gazu ziemnego maja stanowić ważne źródło dochodu dla Turcji, ale także narzędzie budowania jej pozycji w regionie i w Europie. Dla Brukseli przyjęcie... Болей »


Prace Ośrodka Studiów Wschodnich, 21

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich

Wybory prezydenckie na Ukrainie październik-grudzień 2004 roku

21

Wybory prezydenckie 2004 roku były jednym z najważniejszych wydarzeń w politycznej historii niepodległej Ukrainy. Byłyby takimi nawet, gdyby nie uwieńczyła ich pomarańczowa rewolucja. Stawką w nich było bowiem to, czy po zakończeniu rządów Leonida Kuczmy ukształtowany pod jego patronatem system oligarchiczno-biurokratyczny będzie dostosowywał się do nowych wyzwań, tak wewnętrznych, jak i międzynarodowych, zgodnie z własną, swoistą dynam... Болей »


Falkowski Maciej, Prace Ośrodka Studiów Wschodnich, 16

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich

Kaukaz Północny: rosyjski węzeł gordyjski

16

Kaukaz Północny jest najbardziej niestabilną częścią Federacji Rosyjskiej: od początku lat 90. trwa konflikt zbrojny w Czeczenii, który stopniowo obejmuje inne republiki regionu, terroryzm na stałe wszedł do politycznego życia Kaukazu, kwitnie przestępczość zorganizowana, utrzymuje się napięcie, wciąż dochodzi do incydentów zbrojnych i zamachów. W ciągu ostatniego roku destabilizacja regionu, negatywnie wpływająca na wiele dziedzin rosy... Болей »


Prace Ośrodka Studiów Wschodnich, 13

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich

Europejska perspektywa Bałkanów Zachodnich

13

Zebrani na szczycie w Salonikach w czerwcu 2003 r. przywódcy krajów Unii Europejskiej zapewnili państwa Bałkanów Zachodnich, iż przyszłość ich leży w zjednoczonej Europie oraz, że każdy z krajów regionu ma przed sobą perspektywę członkostwa w UE. Tymczasem konkretne działania nie wskazują na to, by Bruksela planowała rzeczywistą integrację tego regionu w najbliższych latach. Nie podano w Salonikach - jak się tego we wspólnym oświadczeni... Болей »


Prace Ośrodka Studiów Wschodnich, 15

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich

Kazachstan: regionalny przykład sukcesu. Tadż̋ykistan: czas próby. Uzbekistan: najważ̋niejsze źródło niestabilności w Azji Centralnej?

15

Dzisiejszy Tadżykistan zbudowany jest na doświadczeniach wojny domowej i ustaleniach porozumie. pokojowych podpisanych w 1997 r. Miały one decydujący wpływ na obecny kształt państwa, scenę polityczna i mechanizmy władzy. Centralna postacią państwa jest prezydent Emomali Rachmonow. System polityczny, który on współtworzył, opiera się na bezprzykładnym w regionie pluralizmie politycznym (obecność partii islamskiej), decentralizacji (dalek... Болей »


Prace Ośrodka Studiów Wschodnich, 14

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich

Wschodnia granica zewnętrzna rozszerzonej Unii Europejskiej

14

Celem poniższego raportu jest, po pierwsze, analiza funkcjonowania wschodnich granic nowych państw członkowskich Unii Europejskiej w wymiarach: bezpieczeństwa, infrastruktury, gospodarczym i społecznym. Na podstawie tej analizy wskazane zostaną pożądane zmiany w polityce zarządzania granica i ruchem granicznym. Po drugie, celem raportu jest omówienie wpływu dostosowania prawodawstwa nowych członków UE do acquis Schengen na osobowy ruch ... Болей »


Prace Ośrodka Studiów Wschodnich

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich

Interim Project Report. NATO and its partners in Eastern Europe and Sothern Caucasus

“One of the most striking consequences of the Bush administration’s foreign policy tenure has been the collapse of the Atlantic alliance”. These are the initial words of an essay published by a well-known American security analyst Ronald Asmus who was also directly involved in the NATO enlargement process (Foreign Affairs, September/October 2003). His monograph “Opening NATO’s Door” (Columbia University Press, 2002) was recently publish... Болей »


Prace Ośrodka Studiów Wschodnich, 12

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich

Kłopotliwe bogactwo - sytuacja i perspektywy sektorów ropy i gazu na obszarze byłego ZSRR

12

Obszar byłego ZSRR odgrywa dużą rolę na międzynarodowym rynku naftowym i gazowym. Prawdziwą potęgą gazową jest Rosja. Znajdują się tu największe na Świecie złoża tego surowca. Rosja jest też głównym eksporterem błękitnego paliwa do wielu krajów europejskich. Utrzymanie silnej pozycji na tym rynku jest jednym z priorytetów polityki gospodarczej Federacji Rosyjskiej. Europa jest bardzo atrakcyjnym rynkiem zbytu ze względu na oczekiwany st... Болей »


Prace Ośrodka Studiów Wschodnich, 9

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich

Konflikty zbrojne na obszarze postradzieckim. Stan obecny, perspektywy uregulowania, konsekwencje

9

1. W Naddniestrzu, Czeczenii, Abchazji, Górnym (Górskim) Karabachu, Osetii Południowej tlą się nierozwiązane konflikty. Na większości obszarów dotkniętych konfliktami powstały "parapaństwa", które stały się trwałym elementem układu sił w regionie. W Czeczenii, w następstwie opanowania republiki przez armię rosyjską, toczą się walki o charakterze partyzanckim. Konflikt w Tadżykistanie zakończył się w 1997 r., obecnie trwa proces normaliz... Болей »


Prace Ośrodka Studiów Wschodnich, 5

Prace Ośrodka Studiów Wschodnich

Wielki biznes w rosyjskiej gospodarce i polityce za rządów Putina

5

1. Tempo przemian własnościowych w rosyjskiej gospodarce w ostatnim roku znacznie przyspieszyło. WyraĽnie wzrosła ilość transakcji kupna-sprzedaży rozmaitych przedsiębiorstw lub sporych pakietów akcji poszczególnych firm i zakładów, zwiększyła się liczba aliansów, fuzji, bankructw i przejęć upadających firm przez silniejszych konkurentów. Postępująca w Rosji konsolidacja poszczególnych grup przemysłowo-finansowych, ekspansja wewnątrz ok... Болей »