Севярынец Павал

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Павал Севярынец.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Абліччы Слоніма

Абліччы Слоніма

Загаловак на мове арыгіналу: Słonim - odsłony

Месца выхаду: Warszawa

Дата выхаду: 2002

Рэдактар: Waszczyńska Katarzyna

Перакладчык: Navicki A.

Выдавец: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego

Выдавецтва/ друкарня: EFEKT Jan Piotrowski

Памеры: 106s., il., 25cm

ISBN: 83-913492-1-7

Катэгорыя: Гісторыя; Культура; Мэмуары

Copyright © 2002 by Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [764]

Pani jeździ na Białoruś? To pewnie była pani i w Słonimiu? To piękne miasto, a jaka historia... a ten kanał Ogińskiego, a Szczara... Nie była pani? To koniecznie, koniecznie proszę do Słonimia pojechać — usłyszałam w Warszawie. I udało się — pojechałam w 2000 roku z grupą studentów z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Spędziliśmy w Słonimiu i okolicach w sumie dwa miesiące (w latach 2000-2001). Naszym zadaniem było poznanie dziejów miasta i okolic oraz historii ludzi tu mieszkających. Z wyjazdu na wyjazd wiedzieliśmy i widzieliśmy więcej, wciąż jednak brakowało pomysłu na zaprezentowanie efektów naszej pracy. Aż któregoś dnia pokazano nam album z fotografiami Stonimia z lat 40. XX w. Okazało się, że ich autorem jest Józef Szymańczyk — znany fotograf Polesia. Ponieważ i my robiliśmy zdjęcia podczas wyjazdów, pojawiła się myśl, by je zebrać i uporządkować. W efekcie powstał album Słonim — odsłony. Pokazujemy w nim te oblicza Słonimia i okolic, które udało się nam zobaczyć, poznać i zarejestrować. Nie byłoby to jednak możliwe gdyby nie nasi przewodnicy — mieszkańcy Stonimia i pobliskich miejscowości, którzy nie szczędzili nam swojego czasu i energii. Ten album jest naszym podziękowaniem za okazane serce, za cierpliwość, życzliwość i gościnę. Słowa wdzięczności należą się również panu Józefowi, którego slonimskie zdjęcia wyczuliły nasze oko. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)
Толькі ў бібліятэцы прыватнай асобы ў Беластоку (папяровы асобнік)