Беланогая Тацьцяна

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Тацьцяна Беланогая.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Раткевіч Аляксандр

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Аляксандр Раткевіч.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Michaluk Dorota, Mielnik

Mielnik

Stolica Ziemi mielnickiej na Podlasiu (do końca XVIII wieku)

Michaluk Dorota

Месца выхаду: Mielnik

Дата выхаду: 1999

Рэдактар: Bajko Anna

Выдавец: Urząd Gmiy w Mielniku

Памеры: 88s., il., 21cm

ISBN: 83-907282-0-6

Катэгорыя: Гісторыя; Грамадзтва; Мэмуары

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [535]

Podlasie to jeden z ciekawszych regionów Kraju. W ciągu stuleci ścierały się tutaj, silnie na siebie oddziaływując, różne kierunki osadnictwa, kultury i tendencje rozwojowe. Ziemie nadbużańskie były terenem rywalizacji pomiędzy książętami ruskimi, litewskimi i mazowieckimi. W XVI-XVIII wieku tędy przebiegała granica między Litwą i Koroną, która ostatecznie podzieliła pierwotne terytorium ziem podlaskich na dwie części. Mielnik, to niewielka dziś miejscowość w województwie białostockim malowniczo położona na prawym wysokim brzegu Bugu na krawędzi Wysoczyzny Drohickiej. Głęboko w przeszłość sięgają ślady pobytu człowieka, a dolina Bugu jest nieustannie penetrowana przez archeologów z różnych ośrodków. Pierwsza kronikarska wzmianka o miejscowości pochodzi z 1260 r. Jednak gród, założony najprawdopodobniej przez książąt ruskich, istniał już w XI wieku. W początkach XIV w. w tym miejscu zbudowano zamek, który pozostawał w systemie obronnym strzegącym zachodniej granicy rozległego państwa litewskiego. Na zamku stawał Kazimierz Jagiellończyk, w 1501 r. na polską koronę oczekiwał książę Aleksander, tu podpisany został akt unii mielnickiej, ostatecznie nie wcielonej w życie. Pięć lat później, w 1506 r. znowu na koronę czekał Zygmunt zwany później Starym. W tym czasie Mielnik był już miastem. Pierwszej lokacji na prawie chełmińskim w 1440 r. dokonał książę mazowiecki Bolesław IV. W 1501 r. z rąk króla Aleksandra Mielnik jako jeden z pierwszych ośrodków na Podlasiu otrzymał prawo magdeburskie. Akt ten stał się podstawą

Беларускія аўтары: Michaluk Dorota

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)

Зьмест

Bibliografia

Dzieje Mielnika od połowy XVII do końca XVIII w.

Informacja ogólna przygotowana przez Urząd Gminy w Mielniku

Kształtowanie się granic Mielnika. Mapa miasta z 1620 r.

Mielnik - powstanie i rozwój miasta (XV - II połowa XVII w.)

Rozwój osadnictwa okolic Mielnika

Wstęp

Ziemie nadbużańskie do Unii Lubelskiej 1569 r.

Harbaszewski Krzysztof, Zbigniew Karpiński i artyści nad Bugiem

Варта пазнаёміцца:

Michaluk Dorota, Białoruska Republika Ludowa 1918-1920

Białoruska Republika Ludowa 1918-1920

U podstaw białoruskiej państwowości

Michaluk Dorota

Upadek monarchii rosyjskiej w czasie I wojny światowej otworzył szansę znacznych przemian politycznych w Europie Wschodniej. Nastąpiło ożywienie ruchów narodowych na obrzeżach imperium. W większości przechodziły one podobne etapy w rozluźnianiu swojego stosunku z Rosją: od wysunięcia haseł autonomii kulturalnej, przez autonomię polityczną w granicach nierosyj-skich obszarów etnicznych i ich związku z Rosją demokratyczną na zasadzie fede... Болей »


Michaluk Dorota, Ziemia mielnicka województwa podlaskiego w XVI-XVII wieku

Ziemia mielnicka województwa podlaskiego w XV...

Osadnictwo, własność ziemska i podziały kościelne

Michaluk Dorota

Podlasie należy do najsłabiej zbadanych pod względem historycznym i archeologicznym regionów kraju. Spośród trzech ziem, które złożyły się na ostateczny kształt województwa podlaskiego utworzonego w 1513 roku, najlepiej poznana jest ziemia bielska. Znacznie słabsze są efekty badań historyków nad ziemią drohicką. Nawet stolica dawnego województwa podlaskiego — Drohiczyn nie ma wyczerpującego opracowania. Najgorzej przedstawia się stan wi... Болей »


Michaluk Dorota, Dobra i miasteczko Narewka na tle dziejów regionu

Dobra i miasteczko Narewka na tle dziejów reg...

Do końca XIX wieku

Michaluk Dorota

Dzieje ziem nad Narewką sięgają daleko w przeszłość, poświadczają to badania archeologów. Jednak pierwsze informacje o tym obszarze w źródłach pisanych pojawiają się dopiero w XVI wieku, wraz z zagospodarowaniem terenów nad górną Narwią i jej dopływami. Terytorium dzisiejszej gminy Narewki zawiera w swoich granicach kilka, wytworzonych w XVI wieku jednostek administracyjnych i własnościowych. W zachodniej części gminy są to fragmenty da... Болей »


pdf
Michaluk Dorota, Z dziejów Narwi i okolic

Z dziejów Narwi i okolic

W 480 rocznicę nadania prawa chełmińskiego 1514-1994

Michaluk Dorota

Początki Narwi, dawnego królewskiego miasta lokowanego w 1514 r., sięgają średniowiecza. Mimo kilkuwiekowej metryki miejscowość nie była dotychczas tematem osobnych studiów. W opublikowanych pracach naukowych, podejmujących wieloraką problematykę miast podlaskich, Narwi nie poświęcano dostatecznie dużo miejsca. Ogólne i bardzo pobieżne są również opracowania słownikowe. Болей »