Голубеў Валянцін

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Валянцін Голубеў.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Łossowski Piotr, Stosunki polsko-litewskie w latach 1918-1920

Stosunki polsko-litewskie w latach 1918-1920

Łossowski Piotr

Месца выхаду: Warszawa

Дата выхаду: 1966

Выдавец: Książka i Wiedza

Катэгорыя: Гісторыя

Copyright © 1966 by Książka i Wiedza

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [4950]

Polska i Litwa — dwa kraje, które w przeszłości łączyła kilkuwiekowa unia państwowa, a następnie wspólna walka przeciw carskiemu zaborcy — po odzyskaniu niepodległości nie potrafiły ułożyć normalnej, sąsiedzkiej współpracy. Mało tego, między nowo powstałymi państwami rozwinął się konflikt rzadki co do swej zaciekłości. Mimo takich czy innych prób pojednania lub rozsądnego kompromisu górę brały zawsze uczucia nacjonalistyczne i tendencje zaborcze, reprezentowane przez sfery rządzące tak jednej, jak i drugiej strony. Doskonały to przykład dla zilustrowania szkodliwości ciasnego nacjonalizmu, doprowadzonego w wypadku konfliktu polsko-litewskiego do rozmiarów wprost karykaturalnych. (Wstęp, fragment)

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Łossowski Piotr, Po tej i tamtej stronie Niemna

Po tej i tamtej stronie Niemna

Stosunki polsko-litewskie 1883-1939

Łossowski Piotr

Piotr Łossowski urodził się w 1925 roku w Kaliszu. We wrześniu 1939, jako uchodźca wojenny, trafił na Litwę. Mieszkał na wsi w powiecie wiłkomierskim i kiejdańskim. Fascynacja obyczajami i kulturq tego kraju stały się bodźcem do poznania języka litewskiego i trwałego zainteresowania się dziejami Litwy. W sierpniu 1944 roku został powołany do wojska i szlakiem wojennym wrócił do Polski. Prof. dr hab. Piotr Łossowski jest pracownikiem Ins... Болей »