Месца выхаду: Białystok
Дата выхаду: 1991-11
Рэдактар: Czykwin Eugeniusz
Рэдакцыйная калегія: Andrejuk Jerzy, Kempfi Andrzej, Matreńczyk Ałła, Radziukiewicz Anna
Выдавец: Instytut Prasy i Wydawnictw "Novum", Zarząd Główny Bractwa Prawosławnego w Polsce
ISSN: 379786
Кнігазбор: KAMUNIKAT — гэты сайт (электронны варыянт)
Przegląd Prawosławny – ogólnopolski prawosławny miesięcznik społeczno-religijny, pierwsze tego typu pismo w powojennej historii Polski. Ukazuje się od 1985, początkowo pod nazwą Tygodnik Podlaski, jako dodatek do Tygodnika Polskiego, organu prasowego Unii Chrześcijańsko-Społecznej. W 1991 pismo usamodzielniło się i przyjęło dzisiejszą nazwę. „Przegląd Prawosławny” publikuje artykuły w języku polskim, białoruskim, ukraińskim i rosyjskim, docierając do społeczności prawosławnej w Polsce i za granicą. Tematyka pisma obejmuje informacje o historii, nauczaniu i aktualnej sytuacji prawosławia w Polsce i na świecie. Dużą część każdego numeru zajmują również artykuły dotyczące problemów i kultury wschodniosłowiańskich mniejszości narodowych oraz ich miejsca we współczesnym krajobrazie społecznym Polski. Pismo jest wydawane w Białymstoku w nakładzie około 5000 egzemplarzy.
Каталёг: Kamunikat.org
Пэрыёдыка: Przegląd Prawosławny
Wszyscy święci radowali się w niebie, a na ziemi lud, można by powiedzieć o dniu wyświęcenia cerkwi Zwiastowania Bogarodzicy w Supraślu 27 czerwca, w niedzielę, podczas której czcimy Wszystkich Świętych. uroczystości przybył metropolita Cerkwi w Polsce Sawa. – Panie, wielkie są Twoje dzieła, tak jak i wielkie i święte jest imię Twoje! Ty kierujesz światem, Cerkwią i każdym z nas! – mógł powiedzieć metropolita, wchodząc do supraskiej św... Болей »
Parafia w Barlinku jest niewielka, raptem dziesięć rodzin, miasteczko leży w województwie zachodniopomorskim, między Stargardem a Gorzowem Wielkopolskim. Dopiero w 1947 roku licznie pojawili się tam prawosławni, wcale nie dobrowolnie, a jako wysiedleńcy z Akcji Wisła. Wychowały się tu trzy pokolenia ich potomków i obca początkowo ziemia została oswojona, część przesiedlonych głęboko zapuściła korzenie. Ta mała wspólnota zdobyła się na... Болей »
W pierwszą niedzielę czerwca od osiemnastu lat nasza Cerkiew czci pamięć Męczenników Chełmskich i Podlaskich. Do grona ośmiu świętych, ogłoszonych męczennikami w 2003 roku, Sobór Biskupów dołączył w dwóch ubiegłych latach jeszcze 79 imion mieszkańców podlaskich wsi, ofiar powojennego tzw.„niepodległościowego” podziemia zbrojnego. Dzień ich pamięci ustalono na święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej, obchodzone w ostatnią sobotę lipca. Po... Болей »
Przez kilka lat Wielki Tydzień i Paschę spędzałem w Ziemi Świętej. Do niedawna lot z Polski do Izraela nie stanowił żadnych problemów. Odległość z Warszawy do Tel Awiwu, dwa i pół tysiąca kilometrów, można było pokonać bez większych przeszkód w niespełna cztery godziny. Sytuacja zmieniła się w związku z ogólnoświatowymi restrykcjami pandemicznymi. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Jerozolima nie będzie intensywnie oblegana przez pi... Болей »
Tymi słowami nasza Matka – Święta Cerkiew – wzywa nas do spotkania i przejścia przez Wielki Post 2021 roku, przygotowującego nas do święta Zmartwychwstania Chrystusa. Dla prawosławnych chrześcijan w naszych złożonych, trudnych czasach, pełnych duchowych rozczarowań, wszelkiego rodzaju pokus i ograniczeń, Wielki Post ma ogromne znaczenie duchowe. To czas specjalnych modlitw, oczyszczenia i wstrzemięźliwości. To one dają człowiekowi impul... Болей »
18 lutego 2021 roku Sobór Biskupów Serbskiej Cerkwi Prawosławnej wybrał Jego Eminencję Porfiriusza, metropolitę Zagrzebia i Lublany, na 46 tytularnego patriarchę serbskiego i 57 zwierzchnika serbskiej Cerkwi. e względu na pandemię posiedzenie soboru odbyło się w katedrze św. Sawy w Belgradzie, największej cerkwi na Bałkanach. Według ustawu św. Sawy Serbska Cerkiew Prawosławna wybiera swojego patriarchę w drodze tzw. apostolskiego losowa... Болей »
Kapituła Nagrody, pracująca pod kierunkiem redaktora naczelnego Przeglądu Prawosławnego Eugeniusza Czykwina, uhonorowała w tym roku Nagrodą Księcia Konstantego Ostrogskiego (32 edycja) cztery osoby z Polski, Rosji, Białorusi i Czarnogóry. Nagroda jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju duchowości, myśli i kultury prawosławnej oraz działania na rzecz jednoczenia chrześcijan. Ks. Biskup Michał Janocha jest rzymskokato... Болей »
Narodzenie Chrystusa, które dziś świętujemy z taką lekkością serca, wdzięcznością i radością, zasługuje na uwagę nie tylko nas ludzi, ale i całego stworzenia. To Narodzenie Chrystusa, wcielenie Słowa Bożego, przyniosło nam bowiem niebywałą, niepojętą nową wieść zarówno o Bogu, jak i o człowieku i całym stworzeniu. Bóg, w Chrystusie, objawił się nam w sposób niebywały i niedocieczony. Pogańskie narody mogły sobie wyobrażać Boga wielkiego... Болей »
Przegląd Prawosławny – ogólnopolski prawosławny miesięcznik społeczno-religijny, pierwsze tego typu pismo w powojennej historii Polski. Ukazuje się od 1985, początkowo pod nazwą Tygodnik Podlaski, jako dodatek do Tygodnika Polskiego, organu prasowego Unii Chrześcijańsko-Społecznej. W 1991 pismo usamodzielniło się i przyjęło dzisiejszą nazwę. „Przegląd Prawosławny” publikuje artykuły w języku polskim, białoruskim, ukraińskim i rosyjskim,... Болей »
Przegląd Prawosławny – ogólnopolski prawosławny miesięcznik społeczno-religijny, pierwsze tego typu pismo w powojennej historii Polski. Ukazuje się od 1985, początkowo pod nazwą Tygodnik Podlaski, jako dodatek do Tygodnika Polskiego, organu prasowego Unii Chrześcijańsko-Społecznej. W 1991 pismo usamodzielniło się i przyjęło dzisiejszą nazwę. „Przegląd Prawosławny” publikuje artykuły w języku polskim, białoruskim, ukraińskim i rosyjskim,... Болей »