Месца выхаду: Warszawa
Дата выхаду: 2016
Выдавец: Wojskowe Centrum Edukacji Obywtelskiej
Памеры: 568 s.
ISBN: 978-83-65409-26-3
Катэгорыя: Гісторыя; Рэлігія
Copyright © 2016 by Wojskowe Centrum Edukacji Obywtelskiej
Кнігазбор: KAMUNIKAT — гэты сайт (электронны варыянт); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)
W prezentowanej monografii Jerzy Grzybowski podjął próbę przedstawienia dziejów duszpasterstwa wojskowego wyznania prawosławnego w Wojsku Polskim w latach 1919-1949. Autor dokonał analizy dziejów duszpasterstwa wojskowego na tle historii Kościoła prawosławnego w Polsce w omawianym okresie. W pracy została przeanalizowana organizacja i działalność zespołu kapelanów wojskowych zarówno w czasie pokoju, jak i w warunkach wojennych. Ukazano posługę duszpasterską i udział w akcji oświatowo-wychowawczej. Publikacja zawiera również opinie przełożonych o kapelanach. Autor prześledził także dalsze losy duchowieństwa wojskowego. Monografia została oparta na źródłach pochodzących z archiwów Polski, Wielkiej Brytanii, Litwy i Stanów Zjednoczonych.
Беларускія аўтары: Grzybowski Jerzy
Каталёг: Kamunikat.org | Прыватны кнігазбор
Książka wszechstronnie i całościowo przedstawia problem emigracji zarobkowej z Polski na Łotwę i do Estonii w okresie międzywojennym. Autor przygląda się temu zagadnieniu przez pryzmat procesów politycznych, gospodarczych, społecznych, demograficznych i narodowościowych zachodzących wówczas w Europie Środkowo-Wschodniej. W pracy zostały ukazane geneza i istota ruchu emigracyjnego ze wskazaniem jego najważniejszych determinantów zarówno ... Болей »
Książka, będąca pokłosiem wieloletnich badań w archiwach i bibliotekach w kraju i za granicą (Białoruś, Litwa, Serbia, Wielka Brytania, USA), przedstawia losy arcybiskupa generała brygady Sawy (Sowietowa), hierarchy Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Autor omawia kolejne etapy życia i działalności władyki: młodość w okresie I wojny światowej, kapłaństwo w II Rzeczypospolitej, tułaczkę wojenną, służbę w Polskich Siłach Zb... Болей »
Książka przedstawia losy wybranych duchownych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, którzy pełnili funkcję kapelanów wojskowych w Wojsku Polskim w latach 1919–1949, zarówno w Rzeczypospolitej, jak i na emigracji. W pracy ukazano zarówno ich działalność duszpasterską, jak również społeczno-polityczną, przy okazji odsłaniając liczne mało dotąd znane epizody z dziejów polskiego prawosławia w XX wieku. Болей »
Monografia stanowi próbę przedstawienia całokształtu dziejów białoruskiego ruchu niepodległościowego w czasie II wojny światowej. Pokazuje dramat Białorusinów w warunkach konfliktu dwóch totalitaryzmów – nazistowskiego i radzieckiego. Autor ukazuje najważniejsze etapy w rozwoju tego ruchu z uwzględnieniem aspektów politycznych, organizacyjnych oraz militarnych. W sposób szczegółowy omawia współpracę działaczy białoruskich z III Rzeszą n... Болей »
Autor omawia udział obywateli polskich narodowości białoruskiej w regularnych formacjach Wojska Polskiego w latach 1918 – 1945. Analizuje przy tym ich postawę wobec obowiązku służby wojskowej, przedstawia też politykę władz polskich w stosunku do nich. Ważny wątek książki stanowi prezentacja losów żołnierzy – Białorusinów po zakończeniu II wojny światowej. Monografia ta przywraca pamięć o Białorusinach – żołnierzach Rzeczypospolitej, st... Болей »
Niniejsza monografia stanowi próbę całościowego i wszechstronnego ujęcia działalności niepodległościowców białoruskich w okresie II wojny światowej oraz w pierwsze powojenne dziesięciolecie. Autor omawia aktywność narodowców białoruskich zmierzająca do utworzenia własnej państwowości w tym okresie, stosunek do innych narodowości m.in. Polaków. Dużo uwagi Autor poświęcił próbom tworzenia formacji zbrojnych u boku III Rzeszy. Analizuje si... Болей »