Месца выхаду: Białystok
Дата выхаду: 2018
Рэдактар: Śleszyński Wojciech
Выдавец: Muzeum Pamięci Sybiru
Памеры: 92 s.
ISSN: 2544-6096
Copyright © 2018 by Muzeum Pamięci Sybiru
Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)
Інвэнтарныя нумары: BTH — [1914.]
Przewodnim tematem drugiego numeru magazynu „Sybir” są losy tej części syberyjskich zesłańców, którzy trafili do Armii Andersa. Nie zapominamy o innej tematyce, aby każdy znalazł w numerze coś ciekawego dla siebie. Zainteresowanie wzbudzą też zapewne informacje o bieżącej działalności Muzeum, zapowiedzi wystaw i ciekawych inicjatyw. Z kim rozmawiać o Armii Andersa, jeśli nie z prof. Normanem Daviesem – autorem monumentalnego „Szlaku nadziei”? W udzielonym wywiadzie przedstawił on historię tej legendarnej formacji, złożonej z ludzi, którzy przetrwawszy trudy pobytu na „nieludzkiej ziemi” bez wahania ruszyli do walki o odzyskanie ojczyzny. Chociaż większości z nas zawsze będą się oni kojarzyć przede wszystkim z bitwą o klasztor na wzgórzu usianym czerwonymi makami, to w numerze znajdą Państwo teksty o innych aspektach ich historii, takich jak np. represje wobec tych, którzy zdecydowali się powrócić po wojnie do swoich gospodarstw na dawnych Kresach Wschodnich. A jak zapisali się żołnierze 2. Korpusu w pamięci Włochów? Odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. W numerze także wiele innych, interesujących artykułów historycznych, a także nowy dział – „Budowa”, w którym informujemy o postępach na placu budowy nowej siedziby Muzeum i o pracach nad wystawą stałą.
Pod koniec 2017 roku ukazał się pierwszy numer magazynu Muzeum Pamięci Sybiru "Sybir"! Jednym z zadań postawionych przed Muzeum Pamięci Sybiru jest upowszechnianie wiedzy związanej z losami obywateli polskich zesłanych i deportowanych na Sybir, osadnictwa Polaków w Rosji i Związku Sowieckim oraz dziejów dawnych ziem wschodnich II Rzeczypospolitej. Muzeum realizuje tę misję poprzez media tradycyjne, elektroniczne i społecznościowe, publi... Болей »
Autorami tomu są historycy, historycy sztuki, muzealnicy oraz literaturoznawcy. Reprezentują oni ośrodki naukowe, muzealnicze i archiwa z kilkunastu miejsc w Polsce. Wśród autorów znaleźli się także badacze z Litwy i Rosji. Wszystkie prace dotyczą szeroko rozumianej pamięci o Syberii - jako rzeczywistości historycznej, artystycznej, czy memuarystycznej. Celem zbioru jest jak najszersze spojrzenie na Sybir/Syberię jako katalizator pamięc... Болей »