Лукша Міра

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Міра Лукша.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Тамковіч Аляксандр

Памятаем...

Гэты дзень у гісторыі запісаўся тым, што ў 1963 годзе на сьвет зьявіўся Талент – Аляксандр Тамковіч. Па Таленце заўсёды застаецца памяць, якую нам наканавана захаваць.

Марцінш душ Рэйш Ванда

Сёньня Дзень народзінаў адзначае душ Марцінш.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Białystok

Białystok

historyczny plan miasta lata 30. XX w.

Месца выхаду: Białystok

Дата выхаду: 2017

Выдавец: Ośrodek Badań Europy Środkowo-Wschodniej

Катэгорыя: Гісторыя; Геаграфія

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [4270]

Obraz międzywojennego Białegostoku nie byt jednoznaczny. Słabo już widoczne były w nim ślady dawnej XVIII - wiecznej świetności. Rozwinięty w następnym stuleciu przemysł włókienniczy wywarł dominujące piętno na zabudowie miasta. W 1919 roku był on zrujnowany w skutek działalności Rosjan, a później Niemców. Nigdy już nie powrócił do poziomu dawnej koniunktury. Przed 1915 rokiem to on był gwarantem rozwoju. Czynnych było wówczas blisko 300 fabryk włókienniczych. W 1922 roku było ich zaledwie 113. Światowy kryzys gospodarczy pogorszył i tak trudną sytuację. W 1927 roku w mieście działało 197 zakładów włókienniczych, a w 1934 roku już tylko 76. 19 lutego 1919 roku do Białegostoku wkroczyło polskie wojsko. Od tego dnia zaczęto podejmować próby uczynienia z miasta stolicy przyszłego województwa. Pierwszą istotną zmianę w jego przestrzeni wprowadził dekret z 10 maja 1919 roku, na mocy którego do Białegostoku włączono podmiejskie wsie - Antoniuk, Białostoczek, Dojlidy, Dziesięciny, Marczuk, Ogrodniczki, Pieczurki, Skorupy, wieś Starosielce, Słobodę, Wygodę, Wysoki Stoczek, Zacisze i letniska w Zwierzyńcu. W ten sposób powstał Wielki Białystok. Według wyników spisu ludności przeprowadzonego w sierpniu 1919 roku stwierdzono, że liczba mieszkańców miasta przekroczyła 80 tysięcy. Największą grupę wyznaniową tworzyli Żydzi, których było 53,7%, katolicy stanowili 40,2%, ewangelicy 3,2%, a prawosławni 2,8%. (Andrzej Lechowski)

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Kłopotowski Andrzej, Lechowski Andrzej, Białystok

Białystok

przewodnik

Kłopotowski Andrzej, Lechowski Andrzej

Prawdą jest, że mało mamy wzmianek źródłowych z tamtych prastarych wieków Pod koniec pierwszej połowy XV wieku - co najmniej sto lat po Giedyminie - Jakub Rączko Tabutowicz, herbu Łabędź, zbudował pierwszy dwór w dobrach białostockich pozyskanych za puszczą Choroską. Wnet stanęła i świątynia, przybywało w okolicy wsi. Dobrymi kontynuatorami dzieła Raczków byli Wiesiołowscy, herbu Ogończyk. Piotr Wiesiołowski Młodszy rozpoczął w 1617 rok... Болей »


Żerański Marcin, Białystok

Białystok

przewodnik

Żerański Marcin

Białystok być może nie wzbudza tylu emocji co Kraków czy Gdańsk. Nie może również poszczycić się tak długą i ciekawą historią. Z całą pewnością jest w Polsce również wiele miast bardziej atrakcyjnych dla turystycznych wojaży. Pomimo tych wszystkich faktów wizyta w grodzie nad Białą może dostarczyć Państwu wielu ciekawych przeżyć. Z całą pewnością Białystok jest miastem kontrastów, miastem styku kultury i mentalności ludzi Wschodu i Zach... Болей »


Rusinek-Kwilecka Magdalena, Kraśko Ryszard, Białystok

Białystok

Rusinek-Kwilecka Magdalena, Kraśko Ryszard

(...) Białystok, jak wszystkie stare miejscowości, nie ma „metryki narodzin”. Jak świadczą o tym przypadkowe znaleziska, pierwsi ludzie osiedlili się tu już w epoce kamiennej. Groby tych pradawnych osadników znaleziono między innymi w dzielnicy Dojlidy, Pieczurki i paru innych punktach miasta. Materia! archeologiczny jest jednak zbyt skąpy, aby na jego podstawie można było mówić o ciągłości osadniczej od tamtej epoki aż po czasy history... Болей »