Бутэвіч Анатоль

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Анатоль Бутэвіч.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Блашчак Тамаш

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Тамаш Блашчак.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Korab-Żebryk Roman, Biała Księga

Biała Księga

w obronie Armii Krajowej na Wileńszczyźnie

Korab-Żebryk Roman

Месца выхаду: Lublin

Дата выхаду: 1991

Рэдактар: Demidowska-Marek Daniela

Выдавец: Wydawnictwo Lubelskie

Памеры: 172 s.

ISBN: 83-222-0699-2

Катэгорыя: Гісторыя

Copyright © 1991 by Roman Korab-Żebryk

Кнігазбор: прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)

Biała Księga... Romana Koraba-Żebryka, autora monografii Operacja wileńska AK (PWN 1985 i 1988) oraz wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych związanych tematycznie z Armią Krajową, zrodziła się z potrzeby chwili. Jest ona reakcją świadka, a jednocześnie badacza na rozpętaną w ostatnich latach na Litwie kampanię zniesławiania Armii Krajowej, zarzucania jej, szczególnie przez prasę Sajudisu, prowadzenie wojny z Litwinami. Roman Korab-Żebryk udowadnia w Białej Księdze... absurdalność tych zarzutów i pomówień, wykazując, w sposób odpowiedzialny i kompetentny, że rzecz się miała odwrotnie — ponieważ to nie Polacy, lecz duża część społeczeństwa litewskiego, przy biernej postawie jego reszty, dopuściła się kolaboracji z Niemcami hitlerowskimi, a litewskie formacje policyjne brały udział w zbrodniach ludobójstwa, niejednokrotnie je inicjując. Autor widzi konieczność krytycznego ustosunkowania się społeczeństwa litewskiego — do tej pory indoktrynowanego stalinowską ,,nauką” historyczną — do zbrodni popełnionych na ludności polskiej na Wileńszczyźnie w latach okupacji. Wysuwa tezę o potrzebie ekspiacji za przelaną wówczas krew. Tylko w ten sposób, zdaniem autora, będzie można zamknąć tę tragiczną kartę z niedawnych dziejów i rozpocząć na nowo, lecz już bez akcentów szowinistycznych, dyskusje polsko-litewskie.

Толькі ў бібліятэцы прыватнай асобы ў Беластоку (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Korab-Żebryk Roman, Operacja wileńska AK, Wydanie II poprawione i poszerzone

Operacja wileńska AK

Korab-Żebryk Roman

Książka o operacji "Ostra Brama", której celem było samodzielne wyzwolenie Wilna (w lipcu 1944 roku) spod okupacji niemieckiej przez połączone siły wileńskiego i nowogrodzkiego okręgu Armii Krajowej (w ramach "Akcji Burza"). Болей »