Быкаў Васіль

Памятаем...

Гэты дзень у гісторыі запісаўся тым, што ў 1924 годзе на сьвет зьявіўся Талент – Васіль Быкаў. Па Таленце заўсёды застаецца памяць, якую нам наканавана захаваць.

Хадарэнка Ірына

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Ірына Хадарэнка.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Sokoł Kirył, Rosyjska Warszawa

Rosyjska Warszawa

Sokoł Kirył

Месца выхаду: Białystok

Дата выхаду: 2006

Перакладчык: Sosna Alexander

Мастацкі рэдактар: Łotysz Mariola

ISBN: 83-916225-8-4

Катэгорыя: Гісторыя

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [3978]

W 2002 roku w Moskwie ukazała się książka Russkaja Warszawa, opowiadająca o stuletniej obecności Rosjan i o tym, co pozostało po ich panowaniu w Warszawie. Prawie cały nakład napisanej w języku rosyjskim książki sprzedany został w Polsce. Świadczy to o dużym zainteresowaniu czytelników tym tematem. W Polsce brak jest publikacji opisujących ten okres naszej historii z pozycji innych niż martyrologiczne i narodowowyzwoleńcze. Książka Russkaja Warszawa daje nam inne spojrzenie. Spojrzenie młodego Rosjanina. Nie jest on wprawdzie profesjonalnym historykiem, ale to co proponuje odbiega także od oficjalnej wersji zawartej w rosyjskich podręcznikach. Przetłumaczenie książki na język polski umożliwi jej lekturę tym, którzy nie uczyli się rosyjskiego w szkole, a wszystkim innym ułatwi do niej dostęp (Od tłumacza, fragment)

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)