Бутэвіч Анатоль

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Анатоль Бутэвіч.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Блашчак Тамаш

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Тамаш Блашчак.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Cubrzyńska-Leonarczyk Maria, Dziedzictwo Unii Brzeskiej

Dziedzictwo Unii Brzeskiej

Z dziejów oficyny wydawniczej OO Bazylianów w Supraślu (1695-1803)

Cubrzyńska-Leonarczyk Maria

Месца выхаду: Warszawa - Białystok

Дата выхаду: 2007

Выдавец: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie

Памеры: 82 s.

ISBN: 978-83-60368-12-1, 978-83-60099-16-2

Катэгорыя: Гісторыя; Рэлігія

Copyright © 2007 by Maria Cubrzyńska-Leonarczyk

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [3614]

Przed dwudziestu laty, korzystając z warsztatu naukowego Biblioteki Narodowej i Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, napisałam obszerną rozprawę o dziejach i działalności bazyliańskiej oficyny typograficznej w Supraślu. Wydano ją z niemałym trudem w dwóch częściach: Oficyna Supraska 1695 - 1803. Dzieje i publikacje unickiej drukarni Ojców Bazylianów (1993) i Katalog druków supraskich (1996). Zwróciłam w niej szczególna uwagę na tło kulturowe w jakim istniała drukarnia oraz na piśmiennictwo polskie i łacińskie, które spowodowało, iż ten niewielki początkowo warsztat w prowincjonalnej miejscowości, znalazł się w rezultacie wśród dziesięciu zakładów ze średnią produkcją literackiego piśmiennictwa oświeceniowego (po Warszawie, Wilnie, Krakowie, Lwowie, Poznaniu, Gdańsku, Lublinie oraz zaliczanych do etnicznie polskiej zagranicy - Wrocławiu i Królewcu). Problematykę druków unickich i staroobrzędowych tłoczonych czcionką cyrylicką jedynie zasygnalizowałam, bowiem dotarcie do nich było wówczas (tj. w 2 połowie lat 70. XX w.) niezmiernie trudne. Przekonałam się o tym podczas pobytu w Związku Radzieckim, kiedy nie pozwolono mi korzystać nawet z katalogu bibliotecznego w Litewskiej Akademii Nauk w Wilnie. Nie pomyliłam się, licząc, że zajmą się tym w przyszłości inni specjaliści. (Od autora, fragment)

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)