Том: 8
Месца выхаду: Lublin
Дата выхаду: 1997
Выдавец: Norbertinum
ISBN: 83-86837-44-6
ISSN: 1426-0395
Катэгорыя: Эканоміка; Палітыка; Грамадзтва
Copyright © 1997 by Politechnika Lubelska
Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)
Інвэнтарныя нумары: BTH — [3715]
Kolejny, oddany do rąk Czytelnika, tom serii wydawniczej „Euroregion Bug”, zawiera trzy opracowania autorskie powstałe w wyniku realizacji projektu PBZ-059-01. Pierwsze z nich autorstwa mgr. W. Gorzyma-Wilkowskiego i dr. A. Miszczuka ukazuje procesy demograficzno-osadnicze, jakie dokonały się od końca lat 70-tych do połowy lat 90-tych oraz ich skutki w zakresie struktury wieku, płci, elementów ruchu naturalnego i migracji ludności oraz struktury sieci osadniczej na obszarze umownie nazwanym pograniczem polsko-białorusko-ukraińskim. Na potrzeby tego opracowania przyjęto, że tak rozumiane pogranicze obejmuje po stronie polskiej - województwa: bialskopodlaskie, chełmskie, lubelskie, tarnobrzeskie i zamojskie, białoruskiej - obwód brzeski, a ukraińskiej - obwód wołyński. (Wstęp, fragment)
Каталёг: BTH
Problem ochrony granic państwowych narodził się wraz z wyodrębnieniem się państwa jako organizacji społecznej w historycznym rozwoju społeczeństwa. Od czasów starożytnych do współczesnych spotykamy problemy związane z ochroną i obroną granic, zbiegające się niepodzielnie z obroną niepodległości i suwerenności państwa lub wyodrębnione jako samodzielna dziedzina działalności państwowej. Ochrona granic państwowych miała zawsze na celu zabe... Болей »
Problem określenia zasięgu przestrzennego Euroregionu Bug budził wiele kontrowersji i emocji w pracach przygotowawczych nad powołaniem tej instytucji transgranicznej. Z jednej strony kwestionowano na przykład udział województwa tarnobrzeskiego, z drugiej zdziwienie budziła niechęć wobec tej inicjatywy ze strony województwa zamojskiego. Podpisanie porozumienia powołującego Euroregion Bug w dniu 29 września 1995 roku zamknęło pierwszy eta... Болей »
Rozwój gospodarczy tak Polski, jak i Ukrainy wymagają znacznego zwiększenia inwestycji. Duża część tych inwestycji będzie musiała być sfinansowana przez kapitał zagraniczny. Dotyczy to zarówno inwestycji modernizacyjnych, jak inwestycji nowych. Dzięki inwestycjom zagranicznym możliwe stanie się tworzenie nowych miejsc pracy, poprawa konkurencyjności produkcji, zwiększenie eksportu, przyspieszenie stosowania nowej organizacji produkcji, ... Болей »