Гніламёдаў Уладзімір

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Уладзімір Гніламёдаў.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Шаравар Мікалай

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Мікалай Шаравар.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Radziukiewicz Anna, Gródek nad Supraślą. Гарадок на Супраслі. Gródek on the Supraśl

Gródek nad Supraślą. Гарадок на Супраслі. Gródek on the Supraśl

Z dziejów prawosławnej parafii.

Radziukiewicz Anna

Месца выхаду: Gródek

Дата выхаду: 2011

Рэдактар: Radziukiewicz Anna

Мастацкі рэдактар: Miszczuk Anna

Выдавец: Parafia Prawosławna Narodzenia Bogarodzicy w Gródku

Выдавецтва/ друкарня: Orthdruk, Białystok

Памеры: 192 s.

ISBN: 978-83-933473-0-8

Катэгорыя: Гісторыя; Рэлігія

Copyright © 2011 by Anna Radziukiewicz

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [3297]

Gródek zawsze leżał w puszczy, której tylko nazwy się zmieniały. Najpierw Grodzieńską ją nazywano, potem Błudowską i Supraską, by wreszcie w XIX wieku nazwać Knyszyńską. Nad Gródkiem i polaną, na której się rozlokował, dominuje cerkiew. W całej historii miejscowości cerkiew wyznaczała jej punkt centralny. Kształtowała kulturowe oblicze tej ziemi, określała związki duchowe, nadawała Gródkowi znaczenie. Mało jest w Polsce miejscowości, nawet w pasie wschodnim, które tak jak Gródek zachowały swój ruski koloryt. Nawet takie grody jak Suraż, Drohiczyn, Brańsk, zakładane przez ruskich książąt bądź możnowładców na początku minionego tysiąclecia, wypłukiwały w ciągu wieków swój wschodni charakter, polonizowały się i latynizowały. W Gródku, choć gdzieś o pół tysiąca lat młodszym od tychże niegdyś granicznych ruskich miast, wschodni komponent kulturowy wciąż jest bardzo czytelny. (fragment)

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Radziukiewicz Anna, Bliski mi Wschód

Bliski mi Wschód

Radziukiewicz Anna

Książka „Bliski mi Wschód” stanowi zapis moich wieloletnich wędrówek, jako dziennikarki, po Wschodzie, gdzieś od Morza Białego na północy po Morze Śródziemne i Czerwone na południu, po szerokim pasie ziem, kształtowanych przez wschodnie chrześcijaństwo. To zapis tego, co usłyszałam na wielu konferencjach, organizowanych w Polsce i za granicą, podczas których, nieraz w ogniu dyskusji, wypalały się poglądy na historię i duchowość świata c... Болей »


Radziukiewicz Anna, Grabarka

Grabarka

300 lat cudu na Świętej Górze

Radziukiewicz Anna

W jakich czasach doszło do cudu? Do połowy dochodziła wtedy jedna z najdłuższych wojen Europy – Północna, przypomnijmy toczyła się ona w latach 1700-1721. Jak gradowe burze starły się wtedy ze sobą dwie potęgi, jedna stara, druga wschodząca. Stara potęga – Szwecja – objęła Bałtyk swym żelaznym uściskiem, zamieniając go w „szwedzkie jezioro”. Rosja Piotra I wiedziała, że nie zbuduje swej potęgi, jeśli nie dotknie choć jednego z mórz nie ... Болей »


Radziukiewicz Anna, Święta Góra Grabarka

Święta Góra Grabarka

60 lat

Radziukiewicz Anna

Mało jest w naszej Cerkwi skarbów, które nazwać możemy dziedzictwem i bogactwem nos wszystkich. Monaster św. św. Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce z pewnością możemy do nich zaliczyć. Przed 60 laty, w 1947 roku, z woli Bożej i błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Białostockiego i Bielskiego Tymoteusza, w odpowiedzi na potrzeby wiernych, powołano do życia mniszą wspólnotę na Świętej Górze Grabarce. Z dala od ludzi, w ciszy... Болей »