Месца выхаду: Białystok
Дата выхаду: 2014
Рэдактар: Gaweł Artur
Выдавец: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
Памеры: 64 s. : il. kolor. ; 24 cm
ISBN: 978-83-62374-76-2
Катэгорыя: Этнаграфія; Гісторыя; Культура
Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)
Інвэнтарныя нумары: BTH — [2926]
Pierwsze miejsce w dziesiątej edycji "Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim" zajął budynek mieszkalny w miejscowości Kaniuki 39 położonej na terenie gminy Zabłudów. Dom ten został wybudowany w końcu XIX wieku, pierwotnie połączony był z częścią gospodarczą. Zamieszkały był do roku 1998. Obecny właściciel wykonał remont mający na celu poprawę stanu technicznego budynku, który nie był zamieszkały przez kilkanaście lat.
Каталёг: BTH
Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim w tym roku obchodzi swój jubileusz. Już po raz piętnasty Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego i pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków oraz Marszałka Województwa Podlaskiego podejmują tę inicjatywę, by zachęcić mieszkańców oraz władze samorządowe do dbał... Болей »
Tegoroczny XIV Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim przypadł na niezwykle ważny rok: 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Dziedzictwo to coś, co nas łączy i pozwala zrozumieć miejsca, w których żyjemy. To spuścizna, która wzmacnia naszą tożsamość, wzbogaca i pozwala być dumnym z dzieła naszych przodków. Piękna, drewnian... Болей »
Od 2005 roku między na terenie Województwa Podlaskiego odbywa się Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. Organizatorami jedynego takiego konkursu w Polsce są Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Patronat nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków i portal Wrota Podlasia. W ostatnim roku, konkurs zosta... Болей »
Za nami już XII edycja Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. Idea przyświecająca tej inicjatywie pozostaje cały czas aktualna. Ochrona budownictwa drewnianego, propagowanie wiedzy na temat piękna i wartości wiejskiego krajobrazu oraz przekonywanie władz gminnych i właścicieli obiektów do dbałości o ich stan, to kluczowe założenia tego ważnego przedsięwzięcia, którego podjęło... Болей »
W bieżącym roku rozpoczęliśmy drugą dekadę realizacji Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. Ten już stosunkowo długi okres trwania Konkursu i nieustające nim zainteresowanie, świadczy o randze wartości jakie za sobą niesie architektura drewniana. Są to wartości mające szczególne znaczenie dla tożsamości kulturowej mieszkańców województwa podlaskiego, kultywowania poczucia pi... Болей »
W krajobrazie Podlasia bardzo ważną rolę odgrywa budownictwo drewniane. Stanowi ono specyficzny element wiejskiego i małomiasteczkowego pejzażu. Ze względu na swoją skalę i walory architektoniczne jest naszym dziedzictwem, które wyróżnia nas na tle innych regionów. Jednak w ciągu ostatnich dziesięcioleci z terenów województwa zaczęty znikać drewniane budynki. Zasoby tradycyjnego budownictwa ludowego kurczą się z każdym rokiem. Drewno co... Болей »
Województwo Podlaskie w całej swojej różnorodności kulturowej charakteryzuje się dużą ilością dobrze zachowanych obiektów budownictwa drewnianego. To wyjątkowe zjawisko, w porównaniu z innymi regionami Polski, wynika z różnic etnicznych i kulturowych, a co za tym idzie i z różnorodności architektonicznej zachowanych budynków. Bowiem innego typu obiekty występują w gminie Puńsk, inne w gminie Zbójna, a jeszcze inne w gminach: Czyże, Nare... Болей »
Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków doczekał się już siódmej edycji. Jednak tegoroczna różni się od poprzednich. Zarząd Województwa Podlaskiego podjął bowiem decyzję, że począwszy od roku 2011 konkurs będzie... Болей »
W wiejskim krajobrazie województwa podlaskiego wciąż dominuje budownictwo drewniane, które należy do najcenniejszych wartości kulturowych naszego regionu. Niestety ostatnie dziesięciolecia przyniosły w tym zakresie istotne zmiany, w wyniku których drewno jest coraz rzadziej używanym surowcem budowlanym. Do wyjątkowych należy zaliczyć przypadki, kiedy nowo powstałe obiekty nawiązują swym wyglądem do miejscowych form architektury regional... Болей »
W krajobrazie kulturowym Podlasia niezwykle istotną rolę odgrywa drewniane budownictwo. Stanowi ono niejako naturalny element wiejskiego krajobrazu. Tradycyjna drewniana architektura wsi i miasteczek Podlasia ze względu na swoją skalę i walory architektoniczne wyróżnia nasz region. Niestety, procesy cywilizacyjne nieuchronnie powodują powolny, acz stały zanik wiejskiego drewnianego budownictwa. Każdego roku znikają często już unikalne -... Болей »