Niaklajeu Uładzimir, Poczta gołębia

Poczta gołębia

Niaklajeu Uładzimir

Загаловак на мове арыгіналу: Галубіная пошта

Месца выхаду: Wrocław

Дата выхаду: 2011

Перакладчык: Pomorski Adam

Выдавец: Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego

Памеры: 192 s., 27 cm

ISBN: 978-83-61617-07-5

Катэгорыя: Мастацкая літаратура; Пераклады

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [2759]

To pierwszy w Polsce tak obszerny wybór wierszy Uładzimira Niaklajewa, jednego z najgłośniejszych współczesnych poetów białoruskich. Urodzony w 1946 roku, debiutował tomem wierszy w ojczystym języku w 1976 roku. Był redaktorem naczelnym głównych czasopism literackich kraju, prezesem Związku Pisarzy, prezesem białoruskiego PEN Clubu. W latach 1999-2004 zmuszony do emigracji przebywał w Polsce, później w Finlandii. W 2010 roku zdobył znaczne poparcie jako kandydat niezależny w wyborach prezydenckich w Białorusi. 19 grudnia 2010 roku w drodze na manifestację został pobity do nieprzytomności przez ubeków, wywleczony ze szpitala, i wtrącony do więzienia oraz postawiony przed sądem. Jego osoba stała się symbolem demokratycznego oporu przeciwko reżymowi Łukaszenki.

Беларускія аўтары: Niaklajeu Uładzimir

Каталёг: BTH | Прыватны кнігазбор

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)
Толькі ў бібліятэцы прыватнай асобы ў Беластоку (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Niaklajeu Uładzimir, Sam

Sam

Niaklajeu Uładzimir

Tytułowe słowo „sam" dotyczy zarówno wiersza, całej książki, jak i nadrzędnej idei, która naznacza i organizuje dorobek poetycki Niaklajeua. Za sprawą słowa-klucza poeta zbliża się do filozofii egzystencjalizmu - głosi ona wszak, że dążenie do prawdy i pragnienie wolności skazują człowieka na duchowe osamotnienie, niezrozumienie, wyobcowanie i wygnanie. (Alaksandr Raspapou). Uładzimir Niaklajeu (ur. 1946) jest białoruskim poetą, jednym ... Болей »