![]() |
![]() |
Publication Place: Warsaw - Minsk
Publication Date: 2007
Editor: Pejda Marta
Translator: Iwaniuk Jarosław, Dziugiewicz Janusz, Olczyk Katarzyna, Pejda Marta, Połubińska Małgorzata
Publisher: Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne
Sizes: 102с., іл., 30см
ISBN: 978-83-916658-5-5
Category: Culture; Human Rights; Society
Copyright © 2007 by Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne
Book Collection: KAMUNIKAT — this site (online version); BTH — the library of the Belarusian Historical Association, ul. Proletariacka 11, Białystok (hardcopy); EEDC — the library of the East European Democratic Centre, ul. Proletariacka 11, Białystok (hardcopy)
Copy Numbers: BTH — [1685], [1686]; EEDC — [3336], [3336-2]
Supplementary Data: East European Democratic Centre and the editors would like to acknowledge all individuals whose erudition, patience and understanding contributed to the publication and made it possible in present form. Our special acknowledgments go to the translators; Publication has been financed by the National Endowment for Democracy. Выданьне публікуецца тут за ласкавай згодай Усходнеэўрапейскага Дэмакратычнага цэнтру
Społeczeństwo białoruskie jest tworem bardzo specyficznym. Trudno tu mówić o istnieniu społeczeństwa obywatelskiego, ponieważ nie funkcjonują – lub nie funkcjonują prawidłowo – podstawowe instytuty takiego społeczeństwa. I właściwie nie ma chyba na nie specjalnego zapotrzebowania; przynajmniej może się tak wydawać na podstawie opinii większości. Organizacje pozarządowe, tj. trzeci sektor, nie pełnią takiej funkcji, jak w innych nowoczesnych państwach. Z jednej strony związane jest to z sytuacją polityczną w kraju, gdzie reżim autorytarny skutecznie uniemożliwia sektorowi pozarządowemu realizację jego podstawowych zadań. Z drugiej strony, dla dalszego rozwoju tego sektora brakuje też bazy – świadomych społecznie i politycznie obywateli, którzy w ogóle dostrzegaliby rolę, jaką mają do odegrania NGOs. Wydaje się, że w dużej części społeczeństwa białoruskiego wciąż dominują sowieckie oczekiwania wobec aparatu państwowego, co skutkuje zresztą zanikiem indywidualnej odpowiedzialności, niechęcią do samodzielnego podejmowania decyzji i brakiem potrzeby wolnego wyboru. W tej sytuacji – sytuacji otwartego zagrożenia ze strony państwa, skrajnie niesprzyjających warunków prawnych i co najwyżej obojętności ze strony potencjalnych beneficjentów – sektor pozarządowy pozostaje w pełnej izolacji od innych sektorów, nie ma więc także możliwości realizacji programów skierowanych na zewnątrz, co skutecznie hamuje jego naturalny rozwój i wyklucza wzrost popularności.
Catalog: Kamunikat.org | BTH | EEDC