Болбас Вадзім

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Вадзім Болбас.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Шалкевіч Віктар

Сёньня Дзень народзінаў адзначае Віктар Шалкевіч.

Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка Kamunikat.org зычыць здароўя – перадусім; добрага настрою – не толькі ў гэты дзень; цёплага сонейка ў кожную пару году, дабрыні і разуменьня блізкіх, творчых палётаў і зьдзяйсьненьня мараў.

Echa Polesia, 4 (32) 2011

Echa Polesia

Kwartalnik Zjednoczenia Społecznego "Związek Polaków na Białorusi"

4 (32) 2011

Месца выхаду: Brześć

Дата выхаду: 2011-12

Рэдактар: Jaroszewicz Alina

Выдавец: Oddział Brzeski ZS "Związek Polaków na Białorusi"

ISSN: 1897-1083

Copyright © 2011 by Oddział Brzeski ZS "Związek Polaków na Białorusi"

Кнігазбор: KAMUNIKAT — гэты сайт (электронны варыянт)

Pracując w archiwach obwodu brzeskiego, do moich rąk trafiły dokumenty dotyczące Domu Dziecka w Domaczewie. Dom Dziecka powstał w październiku 1927 roku. Odnalezione dokumenty dotyczą wizytacji tego Domu 8 sierpnia 1929 r. Myślę, że nasi Drodzy Czytelnicy też będą chcieli przeczytać o tym, jak się żyło dzieciom sierotom w tych trudnych latach powojennych, porozbiorowych, kiedy Państwo Polskie powstawało z gruzów. W tych pierwszych latach młode niezależne Państwo pamiętało o słabych i bezbronnych, jak mogło, opiekowało się i chroniło dzieci sieroty. Otwieram list Wojewody Poleskiego Nr III.0.0.3/1 od 14.08.1928 r. do Wydziału Powiatowego Sejmiku w Brześciu nad Bugiem, w którym pisze: W związku z przeprowadzoną w kwietniu 1928 r. lustracją zakładu opiekuńczo-wychowawczego dla sierot w Domaczewie, utrzymywanego przez tamtejszy Wydział Powiatowy, w celu podniesienia stanu zakładu oraz dla usunięcia zauważonych usterek – polecam: 1) porządkować akta personalne dzieci, założyć dla każdego oddzielną teczkę, wypełnić arkusze główne i karty wychowawcze do dnia 1 listopada 1928 r., 2) ustalić stałe terminy dwukrotnego w ciągu roku badania dzieci przez lekarza; pierwszego przeglądu dzieci dokonać należy niezwłocznie, wyniki badania winny być zanotowane przez lekarza osobiście na karcie zdrowia dziecka, 3) uzupełnić inwentarz przez zakup bielizny pościelowej oraz dla dzieci bielizny osobistej i bucików, 4) wydać dla każdego dziecka oddzielnie małe metalowe pudełko z proszkiem do zębów (..)

Каталёг: Kamunikat.org

Пэрыёдыка: Echa Polesia

Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Увесь нумар у адным файле

Зьмест

„Polesie Ilustrowane, Praca zbiorowa pod red. Nelarda, Brześć n/B Drukarnia Orka Brygada”, s. 131 [fragmenty]

Halina Szpak, Polesie w sercu zapisane

Hanna Paniszewa, Niepokorni, niezłomni, wyklęci

Jerzy Waszkiewicz, Polsko-białoruskie związki kulturowe w XIX – pocz. XX w.

Józef Szaniawski, Hołd Ruski

Julia Krasnowska, Konkurs wiedzy o Janie Pawle II

Lidia Romanowicz, Dzieci z Domaczewa

Marina Paniszewa, Wolontariat przez granice

Natalia Michnowska, Z tradycją rękodzieła w przyszłość

Stanisław Zamana, Dziennik z harcerskiego obozu Ocypel

Teresa Puńko, W Brześciu powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku

Urszula Adamska, 93 Rocznica odzyskania niepodległości

Варта пазнаёміцца:

pdf
Echa Polesia, 2 (78) 2023

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

2 (78) 2023

Odwiedziliśmy niedawno wioski Bartniki i Wolna w rejonie baranowickim w ramach podróży krajoznawczej «Szlakiem Filaretów i Filomatów». Podróż ta była pełna nowych informacji i odkryć. Zobaczyliśmy pozostałości siedziby rodowej Sliźniów która na początku XIX wieku odgrywała rolę centrum życia kulturalnego i społecznego dawnego województwa nowogródzkiego. Ten drewniany dom w Bartnikach cudem ocalały wśród zawirowań XIX-XXI wieku był świad... Болей »


pdf
Echa Polesia, 1 (77) 2023

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

1 (77) 2023

Często nie pamiętamy, że nasze umysły, serca i nasze dusze kształtuje także w pewien sposób ziemia, na której urodziliśmy się lub na której żyjemy. Bóg zrodził nas z ziemi i idziemy do Niego, wracamy, tylko przez ziemię, bez której nie mielibyśmy życia. Z niej to Stwórca nas ulepił, jak z gliny, i ciągle lepi, dopóki żyjemy. Polesie kształtuje dusze, życie i prace na swój właściwy sobie sposób. Zewnętrznie może tego nie widać, ale trzeb... Болей »


pdf
Echa Polesia, 4 (76) 2022

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

4 (76) 2022

Największym z polskich województw było poleskie. Przed rozbiorami liczyło około stu tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli prawie tyle, ile trzy Belgie razem wzięte. Po łacinie zwano ten obszar «Tractus Polesiensis». Na mocy traktatu ryskiego przy Polsce pozostała tak zwana mniejsza połowa, ale nazwę «województwo poleskie», nadaną całości w roku 1569 przez Zygmunta Augusta – zachowano. Po drugiej wojnie światowej «Jałta» odebrała Polsce... Болей »


pdf
Echa Polesia, 3 (75) 2022

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

3 (75) 2022

Dwudziestolecie międzywojenne... To był czas szczęśliwego dzieciństwa naszych rodziców i młodości naszych dziadków. Szukamy śladów tych lat w architekturze i kulturze, w tradycjach i wspomnieniach, szukamy artefaktów, starych fotografii, płyt. Pragniemy dowiedzieć się jak najwięcej o życiu codziennym dwudziestolecia międzywojennego, by dostrzec ciągłości między ich losami i naszymi – jest to przeszłość całkiem nieodległa. Dziś mam... Болей »


pdf
Echa Polesia, 2 (74) 2022

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

2 (74) 2022

Swoją historię Pińska Flotylla Rzeczna Marynarki Wojennej liczy od kwietnia 1919 roku, kiedy to w Pińsku, pod dowództwem kapitana Giedrojcia, został uformowany oddział z czterech uzbrojonych kutrów. Już w dniu 3 lipca 1919 roku, oddział ten odbył swój pierwszy chrzest bojowy, odnosząc zwycięstwo nad bolszewikami na jeziorze Horodyskim. W dalszym ciągu formowanie i rozwój Flotylli Pińskiej odbywał się zgodnie z planami wojskowego dowód... Болей »


pdf
Echa Polesia, 1 (73) 2022

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

1 (73) 2022

Od kilku lat Narodowe Muzeum Historyczne w Mińsku organizuje wystawy z prywatnych kolekcji fotograficznych, odkrywając współczesnym odbiorcom dziedzictwo kulturowe wybitnych mistrzów fotografiki początku XX wieku Isaka Serbowa, Jana Bułhaka, Józefa Szymańczyka, Zofii Chomętowskiej, Luizy Boyd. 1 lutego w Narodowym Muzeum Historycznym odbyło się otwarcie nowej wystawy pt. Poleski Album z prywatnego archiwum pińskiego krajoznawcy i hist... Болей »


pdf
Echa Polesia, 4 (72) 2021

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

4 (72) 2021

Muzeum Napoleona Ordy otwarto w Worocewiczach w 2016 roku, z okazji zbliżającego się wówczas jubileuszu – 210-lecia urodzin artysty w 2017 roku. Wydarzenie to stało się kolejnym uwieńczonym sukcesem krokiem, zainicjowanym przez grupę entuzjastów – ziomków N. Ordy przedsięwzięciem, mającym na celu przywrócenie pamięci o nim nie tylko w stronach rodzinnych, lecz dla ogółu społeczeństwa na Białorusi. Ulica imienia Napoleona Ordy w Janowi... Болей »


pdf
Echa Polesia, 3 (71) 2021

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

3 (71) 2021

Muzeum «Prużański Pałacyk» znajduje się w unikatowym miejscu – w dworku szlacheckim, wybudowanym przez marszałka szlachty powiatu prużańskiego Walentego Szwykowskiego w połowie XIX wieku wg projektu mieszkającego wówczas w Warszawie włoskiego architekty Franciszka Marii Lanciego. Dworek przypomina włoską willę o nieregularnym kształcie, z jedno – i dwukondygnacyjnymi korpusami, licznymi tarasami i balkonami, półokrągłą werandą i dominuj... Болей »


pdf
Echa Polesia, 2 (70) 2021

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

2 (70) 2021

22 maja b.r. nuncjusz Apostolski na Białorusi abp Ante Jozić odwiedził katolicką parafię Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny w Prużanie, gdzie podczas Mszy Św. dokonał poświęcenia obrazu Matki Boskiej Opiekunki lasów. Autorem i wykonawcą tego unikatowego obrazu jestzasłużony działacz kultury na Białorusi Mikołaj Kużmicz, który m.in. jest znany z tego, że wykonał współczesną replikę cennej relikwii – utraconego podczas II WŚ Krzyż... Болей »


pdf
Echa Polesia, 1 (69) 2021

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

1 (69) 2021

Co roku w lutym redakcja kwartalnika polskiego «Echa Polesia» odwiedza ojczyste strony Tadeusza Kościuszki i dworek w Mereczowszczyźnie. To tutaj 4 lutego 1746 r. urodził się bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, generał armii USA oraz Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu 1794 r. Tadeusz Kościuszko. W Polsce za zasługi w wojnie z Rosją ( zwycięstwa pod Zielencami i Dubienką, 1792 r., w obronie Konstytucji 3 maja ... Болей »