Monkiewicz Waldemar, Białystok i okolice

Białystok i okolice

Monkiewicz Waldemar

Месца выхаду: Białystok

Дата выхаду: 1986

Рэдактар: Saniewska Halina

Памеры: 114 s.

Катэгорыя: Турыстыка

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [4874]

Na terenach zajmowanych obecnie przez miasto ludzie pojawili się już w” epoce kamiennej. W końcowym okresie epoki brązu i wczesnej epoce żelaza, tj. od około 650 r. p.n.e. do początków n.e. ziemie te leżały w zasięgu osadnictwa Bałtów. Wyparła ich protosłowiańska ludność kultury zarubinieckiej (nazwa od wsi Zarubino w pobliżu Kijowa) tworząc w okolicy obecnego Białegostoku centrum terenu osadniczego. Świadectwem wspomnianej kultury są „kurhany rostołckie” będące grobami wodzów plemiennych, spotykane nad Supraślą i Narwią, o nazwie pochodzącej od wsi Rostołty (22 km od Białegostoku). Tędy przebiegał szlak handlowy łączący Morze Czarne z Bałtykiem. W związku ze stopniowym cofaniem się Bałtów na północ, tereny nad Supraślą i górną Narwią były przez dłuższy czas strefą osadnictwa mieszanego. Z plemion zaliczanych do Bałtów najbliżej znajdowały się siedziby jaćwieskie. W okresie walk z Jaćwingami w wiekach XII i XIII oraz rywalizacji o ziemie pogranicza jaćwiesko-ruskiego, między rzekami Biebrzą i Supraślą osiadali coraz częściej Mazowszanie. Najazdy krzyżackie na Jaćwież w latach 1278—81 wyniszczyły całkowicie ludność na terenach znajdujących się na północ od Białegostoku. Ziemie Jaćwingów wraz z terenami dawnego pogranicza weszły w skład Litwy.

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Monkiewicz Waldemar, Za drutami obozów w regionie północno-wschodnim

Za drutami obozów w regionie północno-wscho...

Monkiewicz Waldemar

Żołnierze Wehrmachtu kazali jeńcom położyć się na ziemi i pod groźbą śmierci zabronili podnoszenia się. Niedługo później wystraszone przez Niemców konie przebiegły przez plac i stratowały setki Polaków. Tych, którzy próbowali uciekać, dosięgnął ogień z karabinów maszynowych... Болей »


Monkiewicz Waldemar, Białowieża w cieniu swastyki

Białowieża w cieniu swastyki

Monkiewicz Waldemar

Krotka wymiana zdań między dwoma mężczyznami przebiegła przez pomieszczenie niczym strzała lecąca od jednego do drugiego, strzała biegnąca ponad głową ich więźnia. W drewnianej leśniczówce nikłe światło oświetlało ponurą scenę zarzucając kurtynę milczenia na nocne życie białowieskiej puszczy. Болей »


Monkiewicz Waldemar, Tykocin

Tykocin

Monkiewicz Waldemar

"Perłą baroku" - nazywają Tykocin entuzjaści pięknej architektury i nie ma w tym określeniu nawet cienia przesady. Historyk nie omieszka dodać, że wieś ta, położona obecnie nieco na uboczu, w przeszłości odgrywała nierzadko pierwszoplanową rolę w Rzeczypospolitej. Болей »