Smułkowa Elżbieta, Moje pogranicza w historii, języku i wspomnieniach

Moje pogranicza w historii, języku i wspomnieniach

Smułkowa Elżbieta

Месца выхаду: Warszawa

Дата выхаду: 2016

Выдавец: Instytut Slawistyki PAN

Памеры: 448 s.

ISBN: 978-83-64031-30-4

Катэгорыя: Этнаграфія; Гісторыя; Культура; Палітыка; Грамадзтва

Copyright © 2016 by Elżbieta Smułkowa, Instytut Slawistyki PAN

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [3464]

Książka Elżbiety Smułkowej Moje pogranicza w historii, języku i wspomnieniach jest wyborem artykułów publikowanych w różnych periodykach i pracach zbiorowych w latach 2003-2014. Szeroki zakres tematyczny zaprezentowanego materiału pozwala czytelnikowi poznać Człowieka zaangażowanego w sprawy nauki, w życie polityczne (Autorka pełniła funkcję Ambasadora RP na Białorusi w latach 1992-1995) oraz społeczne (część I i II książki). Dopełniają tego obrazu wspomnienia wydarzeń, miejsc, ludzi - piętno historii odciśnięte na biografii Autorki (część III książki).

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Smułkowa Elżbieta, Białoruś i pogranicza

Białoruś i pogranicza

Studia o języku i społeczeństwie

Smułkowa Elżbieta

Elżbieta Smułkowa (ur. 24 czerwca 1931 we Lwowie) - językoznawca, slawistka i białorutenistka. Od 1971 pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego (od roku 1988 profesor). Od roku 1983 członek TNW. Główne zainteresowanie naukowe Smułkowej to: fonetyka, fonologia (akcentologia wschodniosłowiańska), pogranicze językowe polsko-białorusko-litewskie (m.in. mikrotoponimia), dialektologia słowiańska (głównie polska i białoruska). W latach 199... Болей »


Smułkowa Elżbieta, Studia nad akcentem języka białoruskiego

Studia nad akcentem języka białoruskiego

Rzeczownik

Smułkowa Elżbieta

Pracę niniejszą znamionuje funkcjonalne podejście do akcentu. Abstrahuje się od określenia jego istoty fonetycznej1 skupiając uwagę na zasadach rozmieszczenia akcentu w wyrazie oraz na jego funkcjach tekstowych. Nie przeszkadza to w przyjęciu ogólnej definicji akcentu sformułowanej w eksperymentalnej pracy o akcencie języka polskiego przez W. Jassema „...akcentem nazywać będziemy taką korelacyjną cechę fonetyczną sylaby, która w sposób... Болей »