Stosunki Rosja - Niemcy w latach 1998-2005

Stosunki Rosja - Niemcy w latach 1998-2005

Raport OSW / CSM

Miejsce wydania: Warszawa

Data wydania: 2006-04

Zespół redakcyjny: Menkiszak Marek, Wiśniewska Iwona, Wilk Andrzej, Jaroszewicz Marta, Żochowski Piotr, Dąbrowski Tomasz, Buras Piotr

Wydawca: Ośrodek Studiów Wschodnich, Centrum Stosunków Międzynarodowych

ISSN: 1642-4484

Kategoria: Polityka

Copyright © 2006 by Ośrodek Studiów Wschodnich

Księgozbiór: EEDC — biblioteka Wschodnioeuropejskiego Centrum Demokratycznego, ul. Proletariacka 11, Białystok (egzemplarz papierowy)

Numery inwentarzowe: EEDC — [2602]

Sygnatura: XIV.3.Łab

Spektakularne zacieśnienie stosunków i współpracy pomiędzy Niemcami i Rosją w ostatnich kilku latach wywołuje w Polsce - historycznie uzasadnione - obawy. Doceniając wagę tej problematyki, Ośrodek Studiów Wschodnich podjął jesienią 2004 roku inicjatywę przygotowania, przy wsparciu pozarządowego Centrum Stosunków Międzynarodowych, pogłębionej analizy stosunków rosyjsko-niemieckich w latach 1998-2005. Zasadniczym celem projektu OS W i CSM była odpowiedź na pytanie: Jaki jest obecny kształt stosunków rosyjsko-niemieckich (w sferze politycznej, gospodarczej, bezpieczeństwa i obronnej)? Realizacja projektu trwała od stycznia do grudnia 2005 roku. W tym czasie pracownicy i współpracownicy OSW i CSM dokonali kwerendy publicznie dostępnych w Rosji, Niemczech i Polsce materiałów oraz odbyli trzy wyjazdy studyjne, podczas których spotykali się z analitykami, politykami i urzędnikami z Niemiec i Rosji. Owocem pracy jest niniejszy Raport prezentujący charakterystykę stosunków rosyjsko-niemieckich w latach 1998-2005. Cezurą początkową było przejęcie władzy w Niemczech przez lewicowy rząd kanclerza Gerharda Schrödera oraz kryzys ekonomiczny w Rosji w 1998 roku, cezurą końcową - powołanie nowego niemieckiego koalicyjnego rządu kanclerz Angeli Merkel jesienią 2005 roku. Teksty - tam, gdzie jest to uzasadnione - zawierają odniesienia do wcześniejszych wydarzeń, a także elementy prognozy rozwoju stosunków rosyjsko-niemieckich. (Wprowadzenie, fragment)

Wydawnictwa białoruskie: Ośrodek Studiów Wschodnich

Katalog: EEDC

Tylko w bibliotece Wschodnioeuropejskiego Centrum Demokratycznego (egzemplarz papierowy)