Бельскі Гостінэць, 3 (34) 2006

Бельскі Гостінэць

краязнаўча-культурны часопiс

3 (34) 2006

Месца выхаду: Бельск Падляшскі

Дата выхаду: 2006

Рэдактар: Фёнік Дарафей

Рэдакцыйная калегія: Валянцiна Бабулевiч (сакратар рэдакцыi), Марэк Хмур, Мiхал Стэпанюк, Тaмaш Сулiма, Давід Гайко, Жанэта Роля

Выдавец: Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Выдавецтва/ друкарня: Друкарня Праваслаўнага Супраскага Манастыра

Памеры: 50с., 21см

ISSN: 1506-9192

Кнігазбор: KAMUNIKAT — гэты сайт (электронны варыянт); BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [556.], [557.]

We wrześniu br. przeprowadzone zostały badania archeologiczne na łąkach w okoli­cach wsi Szeszyły. Wybór miejsca nie był przypadkowy, w ubiegłym roku rozpoznano bowiem znajdujące się nieopodal grodzisko z przełomu XII i XIII w. Wykopaliska te stano­wiły jeden z etapów prowadzonego od kilku lat rozpoznania grodów środkowego Podla­sia, realizowanego przez ekipę z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Dotychczas przebadano wczesnośredniowieczne umocnienia położone w okolicach Bobrówki, Haciek, Klukowicz, Krasnej Wsi, Paszkowszczyzny, Zbucza i Zają­czek. Przy okazji tych prac okazało się także, że uważana za grodzisko niewielka górka położona na polach koło Mołoczek, to jedyne w Polsce wschodniosłowiańskie svjatilišče, gdzie odbywały się pogańskie obrzędy religijne. (Zapomniany gród nad Nurcem, fragment)

Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Увесь нумар у адным файле
Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Вокладка (старонкі 1, 4)
Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Вокладка (старонкі 2, 3)