Бельскі Гостінэць, 4 (16) 2001

Бельскі Гостінэць

краязнаўча-культурны часопiс

4 (16) 2001

Месца выхаду: Бельск Падляшскі

Дата выхаду: 2001

Рэдактар: Фёнік Дарафей

Рэдакцыйная калегія: Валянцiна Бабулевiч (сакратар рэдакцыi), Жанэта Роля, Мiхал Стэпанюк, Тaмaш Сулiма, Давід Гайко

Выдавец: Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Памеры: 32с., 21см

ISSN: 1506-9192

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [319.], [320.]

Дадатковая даведка: Numer wydano przy wsparciu finansowym Centrum Edukacji Polska – Białoruś; Выдаецца ў рамках Культурна-Адукацыйнай Праграмы Bielsk Podlaski - Serce Pogranicza пры ўдзеле Таварыства "Гай"

Pięćset lat temu w Mielniku nie tylko dyskutowano o unii Wielkiego Księstwa Litewskiego, o której pisaliśmy w poprzednim numerze. Wielki książę i król Aleksander, niejako w pamięć swego najdłuższego, bo blisko dwumiesięcznego pobytu na Podlasiu, zatwierdził kilka ważnych dla miast podlaskich aktów. Pierwszym, jak można było się spodziewać, był przywilej na prawa magdeburskie dla Mielnika. Należna uwaga była oddana także Bielskowi, w którym Aleksander w drodze do Mielnika się zatrzymała, gdzie od 9 do 18 września odbywał się zjazd panów rady litewskiej. W czasie tak długiego pobytu wielki książę mógł dogłębnie zapoznać się z problemami największego miasta na Podlasiu, zapewne rozmawiał z jego wójtem, gdańszczaninem Jakubem Hoppenem. W pełni więc świadomie król -elekt Aleksander 3 listopada w Mielniku potwierdził i poszerzył posiadane przez Bielsk prawa. (Wolne miasto Bielsk)

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)
Толькі ў бібліятэцы прыватнай асобы ў Беластоку (папяровы асобнік)