Migracje a tożsamość narodowa mieszkańców Europy Wschodniej w XIX i na początku XX wieku

Migracje a tożsamość narodowa mieszkańców Europy Wschodniej w XIX i na początku XX wieku

Месца выхаду: Ciechanowiec

Дата выхаду: 2016

Рэдактар: Michaluk Dorota

Выдавец: Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Выдавецкая сэрыя: Podlasie i pogranicza Europy

ISBN: 978-83-62374-11-3

Катэгорыя: Гісторыя; Палітыка; Грамадзтва

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік); прыватны кнігазбор у Беластоку (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [3993]

Дадатковая даведка: Tom studiów Migracje a tożsamość narodowa mieszkańców Europy Wschodniej w XIX i na początku XX wieku pod redakcją Doroty Michaluk poświęcony jest wieloaspektowym relacjom zachodzącym pomiędzy migracją a tożsamością narodową. Obejmuje artykuły historyków z ośrodków naukowych z sześciu państw (Polski, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi, Rosji), którzy analizują różne rodzaje migracji, starając się uchwycić jej wpływ na formowanie się, zachowanie lub wyzbycie tożsamości narodowej. Podejmowane tematy dotyczą mieszkańców Cesarstwa Rosyjskiego, a także rodzących się po jego upadku nowych państw: Polski, Litwy, Białorusi i Łotwy.

Migracje towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Miejsca zamieszkania zmieniały jednostki i całe narody. Przemieszczano się w celu poprawy jakości życia, poszukiwania nowych źródeł utrzymania, kolonizowano podbite tereny. Zagrożenie wojenne często było przyczyną ewakuacji lub ucieczki ludności cywilnej; niejednokrotnie migrantami, adoptującymi się do nowego środowiska, stawali się także wojskowi. Zmiana miejsca zamieszkania wynikała czasem z powodów politycznych: uciekano chcąc uniknąć sankcji karnych bądź ocalić życie. Inny charakter miały przymusowe deportacje, stosowane jako instrument represji lub polityki narodowościowej państwa. Po zniesieniu poddaństwo w Europie Wschodniej przenoszono się ze wsi do miasta w poszukiwaniu pracy i edukacji. Nadzieje na poprawę życia łączono z wyjazdem do Ameryki Północnej lub Południowej. Na ruchy migracyjne ludności żydowskiej (a także na jej strategie zawodowe) wpływały ograniczenia prawne związane z wprowadzeniem strefy osiedleńczej i przepisów prawnych uniemożliwiających masowe osiedlanie się w guberniach wielkorosyjskich. Opuszczenie rodzinnego miejsca za każdym razem wiązało się z określeniem własnej osoby w nowym środowisku, niezależnie od tego, czy było to pobliskie miasto, czy odleglejszy Petersburg lub zupełnie obce kulturowo Chicago. Dla jednych ważne stawało się zachowanie własnej tożsamości narodowej, dla innych - przeciwnie -jak najszybsza asymilacja z otoczeniem.

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)
Толькі ў бібліятэцы прыватнай асобы ў Беластоку (папяровы асобнік)