Музей Малой Бацькаўшчыны ў Студзіводах

Музей Малой Бацькаўшчыны ў Студзіводах


Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Аб'яднаньне Музей Малой Бацькаўшчыны ў Студзіводах

Прыватны музей-скансэн этнаграфічна-гістарычнага характару быў заснаваны ў 1993 годзе Дарафеем Фёнікам у Студзіводах – прадмесці Бельска Падляшскага. Аб’яднанне Музей Малой Бацькаўшчыны ў Студзіводах ладзіць выставы, майстар-класы народных рамёстваў, фестывалі, праводзіць этнаграфічныя экспедыцыі, а таксама займаецца выдавецкай дзейнасцю. Перыядычным выданнем Музея з’яўляецца штомесячнік “Бельскі Гостынэць”. Па выніках экспедыцый з’яўляюцца кружэлкі з запісамі аўтэнтычнага фальклора, а таксама кніжныя публікацыі на гістарычную і этнаграфічную тэмы.

Музей Малой Бацькаўшчыны ў Студзіводах :: Выданьні

Fionik Doroteusz, Parafia Malesze. Historia i kultura

Parafia Malesze. Historia i kultura

Fionik Doroteusz

„Parafia Malesze. Historia i kultura” to ważna publikacja, dotycząca dużego obszaru ziemi bielskiej, opowiadająca o historii dawnej i nowożytnej, ciekawych i nierzadko skomplikowanych losach jej mieszkańców. Centralna wieś parafii – Malesze, wydała na świat wiele ciekawych osobowości, wśród których najbardziej znany jest duchowny o. Jan Wróblewski (1838-1923), którego pamięci książka jest poświęcona. Piszemy o bojarach putnych i pancern... Болей »


Студзіводы Сегеневічув

Студзіводы Сегеневічув

VI Культурныя сустрэчы 10-11 верасня 2022 г.

У фондах Бібліятэкі Віленскага Універсітэта зберагаецца каштоўны дакумант, напісаны ў 1532 годзе Іванам Сегеневічам. Сёлета копія гэтага рукапісу была намі заказана і тут упершыню прэзентуецца. Дзякуючы дапамозе прафесара Сяргея Тэмчінаса з Вільні дакумант быў поўнасцю адчытаны. Гісторыя ўзнікнення дакуманту звязана з пасвячэннем дарквы Благавешчання Прасвятой Дзевы Марыі супраскага манастыра. Пачаткі яе пабудовы адносяцца да 1509 г., к... Болей »


Стахвюк Віктор, Подых тэмры

Подых тэмры

Стахвюк Віктор

Wiktor Stachwiuk rodził się 1 czerwca 1948 roku w Trystiance (Trześciance) na Podlasiu w rodzinie Władimira i Anny, znanej śpiewaczki ludowej. Ukończył liceum białoruskie w Bielsku Podlaskim, teleautomatykę w Białymstoku oraz Wydział Filologii Białoruskiej UW. W latach 1973-1988 wykładał w LO im. Sienkiewicza oraz WSP w Częstochowie. Po powrocie na Podlasie włączył się aktywnie w białoruskie życie społeczno-oświatowe i kulturalne. Jego ... Болей »


Saczko Zoja, A koliś jak było

A koliś jak było?

Rozkażu Tobie, Zosia, rozkażu Tobie, Tamusia

Saczko Zoja

Książka z tradycyjnymi kolędami podlaskich Białorusinów i tekstem Zoi Saczko jest wydawnictwem niezwykłym. Znana autorka, pochodząca z Wólki koło Orli, po-swojomu przybliża dzieciom tradycje i obyczaje, przekazując przy tym wiele życiowej mądrości. Болей »


Białokozowicz Piotr, Widowo

Widowo

Wieś mieszczańska

Białokozowicz Piotr

Każdy z nas ma własną biografię i przechowuje w pamięci mnóstwo ważnych ii; mniej ważnych faktów swego życia. Pamięć niezapisana może jednak odejść m zapomnienie już w następnym pokoleniu. Dlatego dziś, posiadając dar pisania, powinniśmy tę pamięć w taki sposób zachowywać. Dawniej pamięć rodowa była kultywowana poprzez przekaz ustny. W długie, liniowe wieczory, przy ciepłym piecu, opowiadano historie własne oraz swoich przodków, powtarz... Болей »


Siemieniuk Eugeniusz, Wieś Gregorowce i... ludzie

Wieś Gregorowce i... ludzie

Siemieniuk Eugeniusz

Czym są dla mnie Gregorowce? Przez wiele lat, prawie pięćdziesiąt, były jedynie punktem na mapie i zapisem w metryce urodzenia. Okoliczności sprawiły, że w wieku młodzieńczym, jako szesnastolatek, wyfrunąłem stąd do „wielkiego świata". A te poprzedzające 16 lat były na tyle trudne, że właściwie najzasadniej byłoby wymazać je z pamięci. Gdy w roku 1996 zmarła moja mama, jedyna osoba, która nadal łączyła mnie z Gregorowcami, ta emocjonaln... Болей »


Fionik Doroteusz, Hodi

Hodi

Rzecz o Józefie Tokarzewiczu

Fionik Doroteusz

Oddajemy do rąk czytelników czwartą książkę z serii „Literatura podlaskich Białorusinów”. Po poetyckich publikacjach Zoi Majstrowicz, Włodzimierza Sosny i Zoi Saczko, tym razem książka o wybitnym literacie. Rzecz o Józefie Tokarzewiczu, znanym najczęściej pod pseudonimem Hodi, co w języku ruskim znaczy „dosyć”. Józef Tokarzewicz urodził się w 1841 roku w prawosławnej, białoruskiej rodzinie mieszczańskiej z Bielska Podlaskiego. Od swego ... Болей »


Saczko Zoja, Poká

Poká

Saczko Zoja

Zoja Saczko pozostaje wierna rodzinnej, podorlańskiej Wólce, przede wszystkim poprzez swój język, przekazany wraz z łaską matczyną. Już na początku swej drogi literackiej uświadomiła, że można w nim wyrazić całego siebie i opisywać świat. A jest to język na ziemi bielskiej szczególnie bogaty, czego już pół wieku temu dowiódł Mikołaj Wróblewski, autor „Słownika gwary bielsko - podlaszskiej". Zoja Saczko zaczęła tworzyć w swoim języku pra... Болей »


Sosna Władimir, Ja lubju tebe zemla

Ja lubju tebe zemla

Sosna Władimir

Włodzimierz Sosna - podlaski, białoruski poeta, myśliciel, człowiek serdeczny, współczujący i pobożny. Humorysta, nie stroniący od samokrytycyzmu. Kocha swoją małą ojczyznę - wieś Paszkowszczyznę, parafialną Orlę i wszystkie okoliczne miejscowości. Opisuje ich mieszkańców, historie, niezwykłość i codzienność. Jego rymowane słowo jest lekkie i konkretne. W poezji preferuje język ruski - podlaski, język swojego serca i duszy. Leksyka i fo... Болей »


Księga pamięci Żydów Bielska Podlaskiego

Księga pamięci Żydów Bielska Podlaskiego

Księga pamięci Żydów Bielska Podlaskiego jest jedną z ważniejszych publikacji, jakie mówią o historii tego miasta. Jej autorami było ponad sześćdziesięciu dawnych żydowskich mieszkańców, którzy po wojnie spisali wspomnienia o swoim rodzinnym mieście, nie istniejącym już w tym kształcie, w jakim je znali. Księga została wydana oryginalnie w Tel Awiwie w 1975 roku przez dwie organizacje bielskich Żydów – Ziomkostwo Bielskie w Izraelu oraz... Болей »


Першая   Папярэдняя   [1-11]   Наступная   Апошняя